LUAVI header ad

Η άμυνα και ο Μίσιτς έφεραν την νίκη

Η Εφές ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και επικράτησε της Μπαρτσελόνα κάνοντας το 1-0 στην σειρά των playoff της Ευρωλίγκας

H Εφές ήταν εξαιρετική στο πρώτο παιχνίδι επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με 75-68 και έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζεται ώστε να βρεθεί στην Βιτόρια. Η τουρκική ομάδα έβαλε δύσκολα στους Ισπανούς στην επίθεση, οι οποίοι ήταν τραγικά άστοχοι από το τρίποντο έχοντας 26%. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Βασίλιε Μίσιτς, που πέτυχε 21 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ, ενώ ο Λάρκιν ήταν κομβικός στην τελευταία περίοδο πετυχαίνοντας τους 8 από τους 12 πόντους. Από την άλλη, οι Ισπανοί δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό στη επίθεση με τον Τόμιτς να είναι πρώτος σκόρερ με 14 πόντους.

Η Εφες ξεκίνησε από πλεονεκτική θέση, εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και προηγήθηκε 15-6 στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Η διαφορά έφτασε στο +13 στο 7'(24-11) με τον Μόερμαν να κάνει εξαιρετική εμφάνιση έχοντας 7 πόντους και τον Μίσιτς να προσθέτει 6. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε υπέρ των Τούρκων με 26-15 ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι από την αρχή του. Στο δεύτερο δεκάλεπτο,  η Μπαρτσελόνα έτρεξε σερί 2-14 μετατρέποντας το σκορ σε 28-26, μετά από τρίποντο του Πάνγκος στον αιφνιδιασμό με τους Καταλανούς να έχουν επιστρέψει για τα καλά στο παιχνίδι.

Ο Αμερικανός γκαρντ κουβάλησε την ομάδα του στην επίθεση αλλά το τρίποντο του Μίσιτς στο 17'(40-32) έφερε ξανά το μομέντουμ στην πλευρά των γηπεδούχων. Η τουρκική ομάδα έδειχνε και πάλι ικανή να ανεβάσει την διαφορά, έπαιζε καλύτερα στο 5 εναντίον 5 έχοντας μεγαλύτερο πλουραλισμό στην επίθεση με τους Μόερμαν, Πλάις και Μίσιτς να μοιράζονται τις επιθέσεις. Παρόλα αυτά, η Μπαρτσελονα κατάφερε να κλείσει την ψαλίδα τροφοδοτώντας τον Τομιτς, μετά από πικ εν ρολ, κυρίως με τον Ερτέλ στο τελευταίο δίλεπτο της β' περιόδου. Το ημίχρονο έκλεισε στο 40-36 υπέρ των γηπεδούχων μα τους Ισπανούς να επιστρέφουν από το -13 του 1ου δεκαλέπτου(24-11).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η τουρκική ομάδα κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα φτάνοντας στους 50 πόντους(50-44) στο πρώτο πεντάλεπτο με τους διαιτητές να δίνουν απανωτές τεχνικές ποινές στο πάγκο των φιλοξενούμενων και στον Τόμιτς για διαμαρτυρία. Το μεγάλο πρόβλημα των Ισπανών ήταν στην ευστοχία από το τρίποντο καθώς είχαν 4-15 και αδυνατούσαν να ανοίξουν την άμυνα, ενώ από την άλλη, η Εφές είδε ακόμη και τον Ντάνστον να ευστοχεί σε τρίποντο ανεβάζοντας την διαφορά στο +9(53-44) στο 27'. Ο Αμερικανός σέντερ της Εφές ήταν πολύ ενεργός στην 3η περίοδο φέρνοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (58-47) με δικό του γκολ-φάουλ με τους Τούρκους να τελειώνουν την περίοδο προηγούμενοι με 58-49.

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να μπει δυναμικά στην τελευταία περίοδο αλλά ο Σέιν Λάρκιν της έκοψε την φορά με δύο απανωτά τρίποντα με την διαφορά να πηγαίνει και πάλι σε διψήφια διαφορά (64-53 στο 32'). Η Λάρκιν έδωσε το σύνθημα πετυχαίνοντας 8 μαζεμένους πόντους και, μετά από γκολ-φάουλ του Μίσιτς, η ομάδα του Αταμάν έφτασε στο +12(69-57) με το παιχνίδι να πλησιάζει στο τελευταίο 5λεπτο . Από την άλλη, η Μπαρτσελονα αδυνατούσε να βρει εύκολους πόντους και έμεινε στο -12(71-59) στο 37'.

Εκεί, οι «μπλαουγκρανα» έβγαλαν αντίδραση και με ηγέτη τον Χάνγκα, έτρεξαν σερί 0-7 και μείωσαν στους πέντε (71-66) με 2 λεπτά να απομένουν. Η Εφές ήταν άστοχη στις τελευταίες επιθέσεις αλλά πήρε δύο κομβικά επιθετικά ριμπάουντ ανανεώνοντας τις επιθέσεις και παίζοντας με τον χρόνο, ενώ στην συνέχεια ο Ντάνστον έκανε ένα μεγαλοπρεπέστατο μπλοκ στον Σίνγκλετον στα 30'' για την λήξη. Εν τέλει, ο Μίσιτς κλείδωσε την νίκη από την βολή με την Εφές να επικρατεί με 75-68.

Τα δεκάλεπτα:26-15, 40-36, 58-49, 75-68

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 12 (2), Μπομπουά 2, Μπαλμπάι, Μοερμάν 12 (2), Πλάις 9 (1), Μίτσιτς 21 (4), Αντερσον 5 (1), Ντάνστον 11 (1), Σίμον 3 (1).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Πάνγκος 12 (2), Σίνγκλετον 5 (1), Χάνγκα 7 (1), Μπλάζιτς 4, Σμιτς 9 (1), Ερτέλ 12, Οριόλα, Κούριτς, Κλαβέρ 5 (1), Τόμιτς 14.