Η νίκη και η πρόκριση στο Περιστέρι

Το Περιστέρι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στην 3η περίοδο αλλά με πρωταγωνιστή τον Ζώη Καράμπελα προστάτεψε την έδρα του πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά των playoff του πρωταθλήματος

Το Περιστέρι απέδειξε για ακόμη μία φορά φέτος ότι έχει «μέταλλο» ως ομάδα επικρατώντας εντός έδρας του Ήφαιστου Λήμνου με 74-64. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στην 3η περιόδο, σούταραν με κάκιστα ποσοστά από το τρίποντο και την γραμμή των βολών αλλά, παρόλα αυτά κατάφεραν να προστατεύσουν την έδρα τους και θα συναντήσουν τον Παναθηναϊκό στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Από την άλλη, ο Ήφαιστος πάλεψε σε όλο το παιχνίδι αλλά στην τελευταία περίοδο δεν βρήκε τις απαραίτητες λύσεις στην επίθεση και σε συνδυασμό με την απουσία του Έβανς δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη. Για τους γηπεδούχους κομβικής σημασία ήταν η εμφάνιση του Ζώη Καράμπελα, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους με 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ , ενώ εξαιρετικός ήταν επίσης ο Μπέντιλ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τον ομάδα του Μανωλόπουλου, ο Σμιθ είχε 21 πόντους , ενώ ο Χαριτόπουλος πρόσθεσε 12.

Ο δύο ομάδες δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχες στις πρώτες προσπάθειες παίρνωντας αρκετές κακές αποφάσεις στο παιχνίδι. Το παιχνίδι ήταν ισόπαλο 6-6 στο πρώτο τετραλεπτο με τον Αργύρη Πεδουλάκη να χρησιμοποιεί σχήμα με τρία γκαρντ το οποίο έφερε το +6(14-8) με τον Ήφαιστο να κάνει απανωτά αβίαστα λάθη μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο του 1ου δεκαλέπτου. Η ομάδα της Λήμνου έκανε 4 λάθη στην 1η περίοδο όμως με δύο απανωτά τρίποντα και σερί 1-8 προσπέρασαν με 15-16 με την πρώτη περίοδο να κλείνει με βραχεία κεφαλή των γηπεδούχων(17-16).

Ο Ήφαιστος ήταν πολύ νευρικός συνέχισε να κάνει αβίαστα λάθη στην επίθεση και το Περιστέρι προσπέρασε και πάλι με +7(25-18) στο 14'. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα στην 2η περίοδο με τους γηπεδούχους να μην σκοράρουν για τρία λεπτά. Η ομάδα του Μανωλόπουλου ισοφάρισε και πάλι σε 31-31 στο τελευταίο λεπτό του 1ου ημιχρόνου με το συγκεκριμένο σκορ να είναι αυτό του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, καμία ομάδα δεν μπορούσε να βρει ρυθμό με το παιχνίδι να είναι πολύ κλειστό και να μην έχει σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια. Το Περιστέρι σούταρε με το τραγικό 1-14 τρίποντα και τον Ήφαιστο να πηγαίνει στο +3(36-39) μετά από διποντο του Γκότσερ στο 23'. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι και με 5 συνεχόμενοι πόντους του Σμιθ η ομάδα της Λήμνου πήρε προβάδισμα εφτά πόντων(38-45) στο 26'. Το Περιστέρι πήρε ψυχολογία μετά από ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Ντανιέλς και με τον Καράμπελα να τρέχει την επίθεση έκανε σερί 9-4 στο τελευταίο τρίλεπτο της 3ης περιόδου μείωσε στους δύο (47-49).

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη άρχισε την τελευταία περίοδο με σερί 9-0 και προσπέρασε με 56-49, 7:15 να απομένουν για το τέλος. Ο Ζώης Καράμπελας ήταν καταιγιστικός στο πρώτο πεντάλεπτο της 4ης περίοδο και διαμόρφωσε το 60-51 με περίπου πέντε λεπτά να απομένουν. Το μομέντουμ του αγώνα είχε πάει στην πλευρά των γηπεδούχων με τον Ήφαιστο να μην έχει καλές επιλογές στην επίθεση. Μαλιστα, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πήρε προβάδισμα με διψήφια διαφορά με κάτι λιγότερο από 4 λεπτά να απομένουν (64-54) με τον Ήφαιστο να έχει 0-5 τρίποντα στην τελευταία περίοδο. Οι γηπεδούχοι έλεγξαν τα ριμπάουντ και τον ρυθμό του παχνιδιού στα εναπομείναντα λεπτά φτάνοντας στην νίκη με 74-64

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-31, 47-49, 74-64

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 4, Βασιλόπουλος 3, Γκρέι 7 , Αγραβάνης 10, Κάλαχαν 7 (1), Μουράτος 3, Μπεντίλ 16, Ντάνιελ 10, Καράμπελας 11 ( 2), Σμιθ 1, Φλέμινγκς 2

Ήφαιστος (Μανωλόπουλος): Διαμαντάκος 5 , Γκότσερ 2, Γουίγκινς 7 (1), Φρεϊμάνις 4 (1), Σμιθ 23 (2) Μανωλόπουλος, Μούρτος 4, Σταμάτης 7 (1 ), Χαριτόπουλος 12(1)