LUAVI header ad

Η σταχτοπούτα πλησιάζει στο θρόνο

Ιστορία γράφει η Εφές Αναντολού, η οποία προκρίθηκε για πρώτη φορά σε τελικό του Final4, συντρίβοντας την Φενέρμπαχτσε 92-73 και περιμένει πλέον να μάθει τον αντίπαλο της από το έτερο ζευγάρι.

Η Εφές Αναντολού είχε σε ονειρώδη κατάσταση τους δύο γκαρντ της, Σέιν Λάρκιν και Βασίλιε Μίσιτς, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει 30 πόντους και να μοιράζει 7 ασίστ, την ώρα που ο δεύτερος σταμάτησε στους 25 πόντους, με τους δυο τους να πετυχαίνουν περισσότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας τους. Η Φενέρμπαχτσε δεν μπόρεσε από το β' ημίχρονο και έπειτα να ακολουθήσει τους ρυθμούς που είχε θέσει στον αγώνα η Εφές και έχοντας παροπλισμένους τους Λοβέρν και Ντατόμε και με ελάχιστη προετοιμασία τους Βέσελι και Κάλινιτς, αλλά και τον Κώστα Σλούκα σε κακή βραδιά, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και γνώρισε τον αποκλεισμό. Η Εφές είχε πλήρη έλεγχο στα ριμπάουντ (41-21), αλλά και εξαιρετικά ποσοστά από τα 6,75 (43,8% έναντι μόλις 28,6%)

Ο Αγώνας

Η άτυπα γηπεδούχος Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε με πεντάδα… ειδικών συνθηκών με τους Ντίξον, Γκριν, Γκούντουριτς, Μέλι και Ντουβερίογλου, την ώρα που η Εφές είχε στην πεντάδα της τους Λάρκιν, Μίσιτς, Σιμόν, Μόερμαν και Ντάνστον. Το παιχνίδι δεν ήταν αρκετά καλό στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και η αρχική επικράτηση της Φενέρ, ήρθε να υπερκαλυφθεί από τον Σέιν Λάρκιν, ο οποίος έδειξε εξ αρχής τις προθέσεις του. Δύο σερί τρίποντα του Αμερικανού έκαναν το αρχικό 5-5 σε 5-11. Ο Γκριν ήταν ο παίκτης που έδινε τις απαραίτητες λύσεις για τα «καναρίνια» και χάρη στους 7 πόντους που πέτυχε στο α’ δεκάλεπτο έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του. Η είσοδος του Βέσελι έδωσε αρκετές λύσεις κάτω από το καλάθι, όμως η αστοχία των δύο ομάδων από τα 6,75 ήταν εμφανής. Το τρίποντο του Κώστα Σλούκα στο φινάλε του δεκαλέπτου έδωσε ισχνό προβάδισμα με 20-19.

Στο β’ δεκάλεπτο οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν έπαιξαν στους ρυθμούς που αγωνίζονταν σε όλη τη σεζόν. Τα ποσοστά ευστοχίας εκτοξεύθηκαν χάρη στις πολύτιμες βοήθειες των Λάρκιν και Μόερμαν από τα 6,75, με το κλειδί σε όλο το α’ ημίχρονο να είναι η εμφανής υπεροχή στα ριμπάουντ (22 έναντι 14), εκμεταλλευόμενοι την απουσία του Λοβέρν αλλά και τα λίγα λεπτά συμμετοχής που ήταν αναγκασμένος να παίξει ο Βέσελι. Ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς βλέποντας τον Βέσελι να μην μπορεί να παίξει συνεχόμενα λεπτά και τον Σλούκα να φορτώνεται από νωρίς με τρία φάουλ, προχώρησε σε πειραματικό σχήμα, με τον Μέλι στο «5» και τον Κάλινιτς δίπλα, με σκοπό να δώσει πλάτος. Η διαφορά μειώθηκε στους 3 και το 22-29 μετατράπηκε σε 38-41, όμως στο φινάλε του ημιχρόνου, το isolation του Λάρκιν έφερε όλους τους παίκτες στο «ζωγραφιστό» με τον Άντερσον να είναι ελεύθερος στη γραμμή του τριπόντου, αυτός βρήκε στόχο και ο Μέλι στην προσπάθεια του να τον σταματήσει του έκανε και φάουλ, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 45-40.

Στο β' ημίχρονο τα πράγματα άρχισαν να παίρνουν το δρόμο τους σιγά σιγά, με την Εφές να ελέγχει πλήρως τον αγώνα. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς προτίμησε να κρατήσει στον πάγκο τον Σλούκα προκειμένου να τον προφυλάξει ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Τα "καναρίνια" έμειναν κοντά στο σκορ, όμως ο Λάρκιν άρχισε να... ζεσταίνεται. Ένα σερί 9-0 από πλευράς Εφές έφτασε τη διαφορά στο +13 (55-68), με τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να μην βρίσκουν στόχο και να υποπίπτουν πολλά λάθη, την ώρα που το δίδυμο των Λάρκιν-Μίσιτς έκανε τον αγώνα της χρονιάς, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 57-68.

Το τελευταίο μέρος του αγώνα αποτέλεσε μία μοναδική παράσταση του Σέιν Λάρκιν και του Βασίλιε Μίστς. Οι δύο τους έτρεξαν ένα σερί 14-4 στα πρώτα 5' λεπτά του δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα η διαφορά να πάρει πλέον διαστάσεις θριάμβου. Η Φενέρ έβλεπε το καλάθι με το... κυάλι, τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο και η διαφορά δεν άργησε να φτάσει ακόμα και τους 20 πόντους (84-64), με τη σεμνή τελετή να λαμβάνει τέλος και τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να δείχνει σημάδια... παραίτησης, όταν αποφάσισε να κάτσει στον πάγκο. Ο Εργκίν Ατάμαν αποφάσισε να αποσύρει στα τελευταία 2΄λεπτά τον Λάρκιν και τον Μίσιτς, προκειμένου να λάβουν το απαραίτητο standing ovation, με την Εφές να παίρνει την ιστορική νίκη.

Δεκάλεπτα: 20-19, 40-45, 57-68, 73-92.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Γκριν 13 (1), Μέλι 9 (1), Μαχμούτογλου 5 (1), Κάλινιτς 12 (1), Σλούκας 8 (2), Γκούντουριτς 8, Βέσελι 14, Γκιουλέρ, Ντίξον 4, Ντουβερίογλου

Εφές Αναντολού (Αταμάν): Λάρκιν 30 (5), Μπομπουά 2, Μπαλμπάι, Μότουμ 9 (2), Μορμάν 7 (1), Πλάις, Μίτσιτς 25 (3), Άντερσον 10 (3), Ντάνστον 9, Σιμόν