Θρίλερ και στο τέλος Ρωσία

Σε ένα παιχνίδι που το ενδιαφέρον εντεινόταν όσο περνούσε η ώρα, η Ρωσία επικράτησε της Νιγηρίας με 82-77 στο πρώτο παιχνίδι του Β' Ομίλου, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στο φετινό Μουντομπάσκετ.

Το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες είχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και μπορεί στην έναρξη της τελευταίας περιόδου να πήρε προβάδισμα η Νιγηρία, όμως η εμπειρία των Ρώσων μίλησε στο τέλος, χαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Αντρέι Βοροντσέβιτς, τόσο για τους 14 πόντους που πέτυχε, όσο για τη συμβολή του στην ανατροπή του σκορ. Πάλεψαν οι Νιγηριανοί που έδειξαν ότι θα διεκδικήσουν την πρόκριση τους στην επόμενη φάση.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Ρωσία να δείχνει ότι δεν θα έχει ιδιαίτερο πρόβλημα σήμερα, μιας και το αρχικό 18-7 στα πρώτα 7' λεπτά έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα στους παίκτες του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς, με τη Νιγηρία να μην είναι συγχρονισμένη αμυντικά και να μην έχει επιθετικές λύσεις. Ένα σερί 6-0 παρόλα αυτά από τους Αφρικανούς, έφερε το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου στο 18-13. Η συνέχεια βρήκε τη Νιγηρία να εκμεταλλεύεται την αθλητικότητα και την ενέργεια της και όντας πλέον πιο συγκεντρωμένη αμυντικά, κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, με τη Ρωσία να μην ανοίγει τη διαφορά και το σκορ του ημιχρόνου να κλείνει στο 40-35.

Η Νιγηρία επέβαλλε το ρυθμό της στο β' ημίχρονο και προσπάθησε να αποσυντονίσει τη Ρωσία, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να γίνει ντέρμπι και η διαφορά να μειώνεται αισθητά, με τη Ρωσία να τα βρίσκει σκούρα. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα και ενώ ο Σεργκέι Μπαζάρεβιτς διέκρινε το πρόβλημα στο τρίποντο, έριξε στη μάχη τον Αντρέι Βοροντσέβιτς, με τον "ψηλό" της ΤΣΣΚΑ να κάνει τη διαφορά τόσο κάτω από το καλάθι όσο και σε απόσταση. Με το σκορ στο 79-77 και δευτερόλεπτα να απομένουν, η απόφαση των διαιτητών να τιμωρήσουν με αντιαθλητικό τον Οκότζι, λειτούργησε επί της ουσίας καταλυτικά για το τέλος του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 18-13, 40-35, 58-58. 82-77