Ισοφάρισε τον Κεραυνό η ΑΕΛ!

«Ζωντανή» στην μάχη του τίτλου έμεινε η C2S ΑΕΛ, η οποία επικράτησε στην Λεμεσό του Κεραυνού με 58-52 και έστειλε την σειρά σε πέμπτο παιχνίδι.

Η ομάδα της Κάλιας Παπαδοπούλου έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα και καρδιά… πρωταθλητή, μπαίνοντας με το «μαχαίρι» στα δόντια στην αναμέτρηση και απέκτησαν γρήγορα τα ηνία, τα οποία διατηρούσαν με άνεση μέχρι το 30′.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, όμως, το μαχητικό συγκρότημα του Χρίστου Στυλιανίδη έκανε ολική επαναφορά στο ματς, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες και κατέληξε στην πλευρά των γηπεδούχων.

Έτσι, ο πρωταθλητής θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι το οποίο θα λάβει χώρα στον Στρόβολο.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με πρώτο βιολί την Αγαπίου προηγήθηκαν γρήγορα με 10-1, με τον Κεραυνό να προσπαθεί να αντιδράσει και εν τέλει να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο -6 (15-9).

Στη δεύτερη περίοδο, μάλιστα, η παρέα της Κάλιας Παπαδοπούλου ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοση της και άνοιξε την… ψαλίδα σε διψήφια επίπεδα, με την ομάδα της Λεμεσού να βρίσκεται στο +14 (34-20) με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη της επανάληψης, το σύνολο του Χρίστου Στυλιανίδη επιχείρησε να πλησιάσει στο σκορ και το πέτυχε κατά κάποιο τρόπο καθώς παρά το γεγονός πως η Ζιβάνοβιτς είχε «γράψει» το 44-29 στο 28’, ένα 6-2 του Κεραυνού διαμόρφωσε το 46-35 του τρίτου δεκαλέπτου.

Η αντεπίθεση των φιλοξενουμένων συνεχίστηκε και στη τελευταία περίοδο, όταν έτρεξαν σερί 14-5 και μείωσαν σε 51-49 στο 37’. Ωστόσο, η ΑΕΛ έδειξε ψυχραιμία στα επόμενα λεπτά και με το δίδυμο Μενελάου-Λάρκου να βάζουν μεγάλα σουτ στο φινάλε ισοφάρισε σε 2-2

Δεκάλεπτα: 15-9, 34-20, 46-35, 58-52

C2S ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Παπαδούρη 2, Μενελάου 10, Λάρκου 6 (2), Παπαδοπούλου 7 (1), Όρλοβιτς 9, Μαυρουδή, Αγαπίου 11, Ζιβάνοβιτς 13.

Κεραυνός (Χρίστος Στυλιανίδης): Σαρπ 12 (1), Πιτσιλλίδου 7 (1), Αθανασίου 6, Νικολάου, Νικοδήμου 5, Ρουσσάκη, Μερκούρη 2, Θεολόγου 20.