Ιστορική νίκη για την Λάρισα, κέρδισε εύκολα τον Άρη

Η Λάρισα ξεκίνησε άσχημα την χρονιά στην Basket League με δύο βαριές ήττες αλλά σήμερα έπαιξε πολύ ωραίο μπάσκετ και επικράτησε εύκολα του Άρη με 92-78. Σπουδαίοι οι Παπαντωνίου-Ρέινολντς, "βασιλιάς των αιθέρων" ο Πάρκς.

Η απουσία του Μποχωρίδη εμφανής στην περιφέρεια του "αυτοκράτορα". Μετά την ήττα από τον Ηρακλή και η Λάρισα επιβλήθηκε των "κίτρινων" με 92-78 και πανηγύρισε την ιστορική πρώτη της νίκη στην Basket League.

Με τους Ρέινολντς και Παπαντωνίου να έχουν οίστρο στην δημιουργία αλλά και στο σκοράρισμα (16 πόντους με 13 ασίστ ο Αμερικανός ενώ ο Έλληνας πόιντ γκάρντ σταμάτησε στους 16 πόντους και τις 8 τελικές πάσες) το συγκρότημα του Βασίλη Φραγκιά δεν θα μπορούσε να μην πετύχει την παρθενική του νίκη στα σαλόνια της Α1. Σαν να μην έφταναν οι δύο "κοντοί", οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν τον Τέρελ Πάρκς σε βραδιά καριέρας. Ο Αμερικανός σέντερ πέτυχε 16 πόντους και κατέβασε 15 ριμπάουντ σε ένα μυθικό double-double παρόμοιο με αυτό του συμπατριώτη του Σκότι Ρέινολντς.

Στην αντίπερα όχθη οι Θεσσαλονικείς είδαν τον Μιλόσεβιτς να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση (23 πόντους) και τους Ντραγκίσεβιτς, Γκετσεβίτσιους να προσθέτουν από 16 πόντους. Ωστόσο αυτοί οι τρεις δεν ήταν αρκετοί για να αποτρέψουν την δεύτερη συνεχόμενη εύκολη ήττα.

Ο Αγώνας

Το ξεκίνημα της αναμέτρησεις βρήκε τους Θεσσαλούς να προσπαθούν να τρέξουν το γήπεδο και τους Θεσσαλονικείς να στοχεύουν τις επιθέσεις τους στο low post κυρίως με τους Ντραγκίσεβιτς και Μιλόσεβιτς. Οι "κίτρινοι" πήραν το προβάδισμα καθώς ήταν πιο εύστοχοι όμως ένα τρίποντο του Νώντα Παπαντωνίου έριξε την διαφορά στους τρεις, 21-24.

Ο Βασίλης Φραγκιάς έβγαλε όμως άσο από το μανίκι του με τον Πάρκς να πετυχαίνει τέσσερα διαδοχικά καλάθια για το προσπέρασμα της Λάρισας, 32-29 στο 16'. Όμως ο Άρης με αιχμή του δόρατος τον Μιλόσεβιτς, ο οποίος πήγε στα αποδυτήρια με 17 πόντους, επανέκτησε το προβάδισμα για να κλείσει το ημίχρονο στο +1 (44-45).

Έστω με καθυστέρηση η Λάρισα κατάφερε να τρέξει σωστά το γήπεδο στην επανέναρξη του αγώνα και με τον Ρέινολντς να σκοράρει ή να πασάρει το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 71-66. Ο Άρης φαινόταν ότι δεν είχε λύσεις επιθετικά πέρα από το πόστ και από το μακρινό σουτ του Γκετσεβίτσιους.

Ο Παπαντωνίου τραυματίστηκε και αποχώρησε (προσωρινά στο τέταρτο δεκάλεπτο), ωστόσο ο Ρέινολντς συνέχισε να ηγείται και ο Τερέλ Πάρκς να καθαρίζει ότι φάση υπήρχε. Η Λάρισα είχε σταθερό προβάδισμα με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και στους 10 πόντους (76-66), ο Άρης προσπάθησε να την "μαζέψει" στο τελευταίο πεντάλεπτο, αλλά με μόλις 12 πόντους ενεργητικό στην τελευταία περίοδο κάτι τέτοιο μόνο εφικτό δεν ήταν.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 44-45, 71-66, 92-78