Επέστρεψε στις νίκες ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας κέρδισε στην Πάτρα το Λαύριο με 77-66 και επέστρεψε στις νίκες στη ΕΚΟ Basket League.

Ο Προμηθέας Πάτρας είχε εύκολο έργο απέναντι στο Λαύριο, το οποίο κέρδισε με 77-66 και ανέβηκε στο 7-3. Αντίθετα, οι ηττημένοι έπεσαν στο 5-5.

Αυτό που είναι άξιο αναφοράς, όμως, είναι πως ο Προμηθέας αγωνίστηκε όλη την τελευταία περίοδο (κι ένα κομμάτι του 3ου δεκαλέπτου) με 4 Εφήβους! Οι 16χρονοι Λευτέρης Μαντζούκας και Νάσος Μπαζίνας και οι 17χρονοι Χρήστος Καφέζας και Περικλής Κουρουπάκης αγωνίστηκαν συνολικά για 60+ λεπτά και σκόρπισαν χαμόγελα στους φίλους του Προμηθέα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 6/9 τρίποντα για να οδηγήσουν γρήγορα το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα μετά από το πρώτο δεκάλεπτο (35-22, 14'), ενώ η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 17' μέχρι το ημίχρονο και τον Προμηθέα να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι (46-29, 20'). Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά άνοιξε ακόμα περισσότερο  (63-39, 25') και έδωσε την ευκαιρία στο Μάκη Γιατρά να ρίξει τους μικρούς του Προμηθέα στον αγώνα.  Ο Χρήστος Καφέζας, ο Θανάσης Μπαζίνας, ο Περικλής Κουρουπάκης και ο Λευτέρης Μαντζούκας βρέθηκαν στο παρκέ αλλά ο Προμηθέας δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα. Αυτό γιατί το Λαύριο ήταν αρκετά άστοχο από την περιφέρεια (1/7 σουτ) και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 46-29, 65-51, 77-66.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Λίποβι, Κασελάκης 4, Φίλερ 18 (4), Ρόμπινσον 5, Έλις 13, Μπαμπ 9 (3), Καφέζας, Αγραβάνης 10 (3), Κουρουπάκης 6, Κατσίβελης 8 (2), Μαντζούκας 4, Μπαζίνας.

Λαύριο (Σερέλης): Άλμαν 14, Μουράτος 9, Κουζέλογλου 2, Ντέιβις 10 (1), Ντεκόζι 8, Μαστρογιαννόπουλος, Γουάτσον 2, Λεγκίκας 2, Ντάιμ 14, Τσιώκος, Γερομιχαλός 3, Άουτλο 2.