Πέρασε από τη Λάρισα ο Ηρακλής

Ο Ηρακλής συνεχίζει τις εξαιρετικές του εμφανίσεις, καθώς κέρδισε εκτός έδρας τη Λάρισα με 87-74 και πήρε την τρίτη του νίκη σε τέσσερις αγώνες στη Basket League.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο μισό του πρώτου δεκαλέπτου (12-12, 5'), με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει γρήγορο ρυθμό. Η Λάρισα προηγήθηκε στη συνέχεια με καλάθι του Παρκς (17-16, 7'). Δύο σερί τρίποντα από τον Ηρακλή και διαδοχικά καλάθια από Κακαρούδη, Σούλερ, Ντέιβις έδωσαν το προβάδισμα στο «Γηραιό» (21-28, 10'). Με 5 προσωπικούς πόντους του Κακαρούδη ο Ηρακλής ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 10 (21-33), αλλά οι γηπεδούχοι με μπροστάρηδες τους Ρέινολντς, Μπερχάνιμέσκελ κατάφεραν και έριξαν τη διαφορά μέχρι το ημίχρονο στους 5 πόντους (40-45). Η Λάρισα μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και αφήνοντας τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν μόλις 5 πόντους σε 7 αγωνιστικά λεπτά, έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 16-5 και πέρασε μπροστά με 56-50. Ο Ηρακλής έβγαλε αντίδραση και με το Μανωλόπουλο να εκτελεί από την περιφέρεια και το Γκάρετ να τελειώνει τις φάσεις μέσα από τη ρακέτα, έκανε το 57-60, πριν διαμορφώσει το 59-60 του τρίτου δεκαλέπτου ο Χάμιλτον. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το 34ο λεπτό. Ο Ηρακλής σε εκείνο το σημείο με πρωταγωνιστή το Σούλερ που έβαλε δύο μεγάλα τρίποντα πήρε αέρα 10 πόντων (63-74, 36') και ελέγχοντας τον αγώνα μέχρι το τέλος πήρε το «διπλό» στη Λάρισα με 87-74.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 40-45, 59-60, 74-87

Λάρισα (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 5, Παρκς 11, Χάρις 15 (3), Χάμιλτον 9, Ρέινολντς 23 (2), Σπυρόπουλος 2, Χείλαρης, Βαβάτσικος, Μπερχανεμέσκελ 9, Φλόιντ

Ηρακλής (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 9 (3), Γκάρετ 15, Οκερεαφόρ 7, Σούλερ 12 (2), Χάνλαν 14, Ζάρας 6 (2), Κακαρούδης 9 (1), Καββαδάς, Καλαϊτζίδης, Σμιθ 5 (1), Ντέιβις 10 (1)