Αγχώθηκε αλλά νίκησε τη Λάρισα ο Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος παραλίγο να '«αυτοκτονήσει» κόντρα στη Λάρισα αλλά στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη με 74-71.

Την πέμπτη νίκη του σε 11 αγώνες της ΕΚΟ Basket League πήρε ο Πανιώνιος που λύγισε στο τέλος τη Λάρισα. «Πέταξαν» προβάδισμα 16 πόντων οι κυανέρυθροι αλλά έφτασαν στη νίκη, με την οποία ανέβηκαν στο 5-6. Στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας η Λάρισα που έχει πλέον ρεκόρ 3-8.

Η Λάρισα ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και βρέθηκε να προηγείται με 3-6 στο πρώτο τρίλεπτο. Πάσαλιτς, Σάμιουελς και Βεργίνης απάντησαν για τον Πανιώνιο, ο οποίος έτρεξε 10-0 σερί και πέρασε μπροστά με 13-6 στο 6'. Η Λάρισα δεν άφησε τον Πανιώνιο να ξεφύγει στο σκορ (18-16), με τον Καμπερίδη να διαμορφώνει το 21-16 της πρώτης περιόδου. Με το Ρας να παίρνει ''φωτιά'' από τα 6,75μ σημειώνοντας 3 σερί τρίποντα, η Λάρισα πήρε ξανά το προβάδισμα (24-27, 13') αλλά και πάλι ο Πανιώνιος απάντησε με τον ''καυτό'' Βεργίνη (30-27, 16'). Παπαντωνίου και Ρας έδωσαν τις λύσεις για τους φιλοξενούμενους που έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μόλις με ένα καλάθι πίσω από τον Πανιώνιο (37-35, 20'). Ωστόσο, ο Πανιώνιος μπήκε με πατημένο το πόδι στο γκάζι, καθώς οι Σάμιουελς, Βεργίνης, Πέτροβιτς έτρεξαν ένα απίστευτο 14-3 σερί για τον Πανιώνιο, ανεβάζοντας έτσι τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 10 (51-38, 25'). Οι γηπεδούχοι όμως δεν σταμάτησαν εκεί καθώς συνεχίζοντας να είναι τρομερά εύστοχοι από την περιφέρεια με τους Πάσαλιτς, Πέτροβιτς, Βεργίνη έκλεισαν την τρίτη περίοδο όντας μπροστά με 64-48. Εκεί που έδειχναν πως ο Πανιώνιος οδεύει προς μία ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα, η Λάρισα έκανε ξανά ντέρμπι το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας τρομερή άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο άφησαν στους 2 πόντους σε 7 λεπτά τον Πανιώνιο και τρέχοντας 2-15 σερί μείωσαν στους 3! Με πρωταγωνιστή το Μπερχανεμεσκέλ και τους Παρκς, Χάρις να βοηθούν αρκετά η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι. Ο Καμαριανός έδωσε αέρα 6 πόντων στον Πανιώνιο με 1/2 βολές και ενώ έμεναν 42 δευτ για το φινάλε. Ο Μπερχανεμεσκέλ και πάλι, σημείωσε μεγάλο τρίποντο για τη Λάρισα ενώ με δύο βολές του Ρας στα 8 δευτερόλεπτα το σκορ έγινε 72-71. Ο Πάσαλιτς ήταν εύστοχος στις κρίσιμες βολές και ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη, καθώς ο Χάρις δεν μπόρεσε να ευστοχήσει στο τέλος σε τρίποντο, για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 37-35, 64-48, 74-71.

Πανιώνιος (Γαβριήλ): Ντουρέν 3 (1), Βεργίνης 19 (4), Καμαριανός 1, Σάμουελς 19 (1), Πάσαλιτς 10 (2), ΜακΓκιλ 4 (1), Λι, Πέτροβιτς 13 (3), Καμπερίδης 5 (1).

Λάρισα (Αγγέλου): Χίκι 6 , Ρας 15 (3), Μπερχανεμέσκελ 17 (3), Χάρις 6 (1), Παρκς 10, Χείλαρης, Τσιλούλης 3 (1), Φλόιντ 5, Παπαντωνίου 9 (1).