Έκανε τα εύκολα, δύσκολα αλλά κέρδισε το Περιστέρι

Παρά το γεγονός πως προηγήθηκε μέχρι και 24 πόντους, το Περιστέρι αγχώθηκε για να κερδίσει τον ΠΑΟΚ με 80-75 στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής της Basket League.

Το Περιστέρι βρέθηκε να προηγείται με 24 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά χαλάρωσε στο τέλος και ο ΠΑΟΚ μείωσε στους πέντε πόντους. Ωστόσο, η ομάδα του Ηλία Ζούρου πήρε νίκη (80-75) και ανέβηκε στη δεύτερη θέση.

Το Περιστέρι μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που σκόραρε με το... σταγονόμετρο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι από νωρίς να πάρουν ένα ελαφρύ προβάδισμα στο ξεκίνημα (12-5, 4'). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το Περιστέρι να έχει ακόμα το προβάδισμα 7 πόντων (18-11). Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση στα πρώτα λεπτό της δευτέρης περιόδου και κατάφερε να μειώσει σε 23-19. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς το Περιστέρι επέβαλλε το ρυθμό του και με τους Κίνγκσλει, Μορέιρα, Σμιθ να πρωταγωνιστούν αύξησε την υπέρ του διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-31). Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με 2 εύστοχα τρίποντα του Σμιθ, τα οποία έριξαν τη διαφορά στους 5 (42-37). Το Περιστέρι έτρεξε ένα σερί 9-0 στα μέσα της τρίτης περιόδου και προηγήθηκε με 56-41, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα δικό του 0-8, για να διαμορφώσει το 57-49 του πρώτου δεκαλέπτου. Με ένα συνολικό σερί 17-0 το οποίο σταμάτησε στο 73-49, το Περιστέρι προηγήθηκε με διαφορά 24 πόντων στο 34΄, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν παράτησε το παιχνίδι. Με πίεση σε όλο το γήπεδο και καλάθια από τους Ουίγκινς, Λιούις, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο -6 (79-73) 26΄΄ πριν το τέλος. Ωστόσο, ο λιγοστός χρόνος που είχε απομείνει δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να προσπαθήσει για την ολική ανατροπή, με το Περιστέρι να κερδίζει τελικά με σκορ 85-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 42-31, 57-49, 80-75.

Περιστέρι (Ζούρος): Μορέιρα 6, S. Σμιθ 15 (4), Μπλέικ 6, Ξανθόπουλος 5 (1), Σκορδίλης 6, Αγραβάνης, Σαλούστρος 7 (1), Γόντικας 2, Βασιλόπουλος 8 (1), Χάτσερ 7 (1), Γκρέι 3 (1), Κίνγκσλει 15.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Λιούις 13 (2), Σμιθ 13 (3), Σχίζας, Μαργαρίτης 9 (1), Σαρικόπουλος 8, Τσόχλας 8, Χατζηνικόλας, Μπεστ 4, Ουίγκινς 11, Εγκεκέζε, Νόουλς 9.