LUAVI header ad

Α2 Γυναικών(Βορράς): Φινάλε με εκπληκτικές εμφανίσεις από Ολυμπιακό Βόλου και Ηρακλή

Με νίκες ολοκλήρωσαν τηςφετινές υποχρεώσεις τους στο Βόρειο Όμιλο της Α2 Γυναικών ο Ολυμπιακός Βόλου και ο Ηρακλής.
Α2 Γυναικών(Βορράς): Φινάλε με εκπληκτικές εμφανίσεις από Ολυμπιακό Βόλου και Ηρακλή

Με νίκες ολοκλήρωσαν τηςφετινές υποχρεώσεις τους στο Βόρειο Όμιλο της Α2 Γυναικών ο Ολυμπιακός Βόλου και ο Ηρακλής.

Οι πρωταθλήτριες Θεσσαλές επιβλήθηκαν με άνεση στο Νέο Ρύσιο της τοπικής Αναγέννησης (45-49), ενώ ο «Γηραιός» υποδέχθηκε στο Ιβανώφειο την Ολύμπια Λάρισας και τη διέλυσε με 95-49, σε θετική πρόβα πριν από το μπαράζ ανόδου με τον Ίκαρο από το Νότο, μέσα από το οποίο θα κριθεί το δεύτερο «εισιτήριο» της ανόδου στην Α1 Γυναικών. Στα υπόλοιπα ματς της 22ης αγωνιστικής, ο Απόλλων Καλαμαριάς νίκησε εξίσου εύκολα την Πυλαία (67-43), η Σταρούπολη χρειάστηκε τη βοήθεια της παράτασης για να κάμψει με 62-60 την αντίσταση των Σερρών, ο Πιερικός Αρχέλαος επίσης δεν συνάντησε προβλήματα απέναντι στους Τιτάνες Δράμας, τους οποίους υπερκέρασε με 69-37 και η Ασπίδα Ξάνθης ανάγκασε τον ΠΑΣ Γιάννινα σε ακόμα μία ήττα, με 48-40 στο «Χριστίνα Χριστοδούλου», εξασφαλίζοντας έτσι τη σωτηρία της.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:
Σέρρες-Σταυρούπολη 60-62 (56-56 κ.α.)
Ασπίδα Ξάνθης-ΠΑΣ Γιάννινα 48-40
Απόλλων Καλαμαριάς-Πυλαία 67-43
Πιερικός Αρχέλαος-Τιτάνες Δράμας 69-37
Αναγέννηση Ν.Ρ.-Ολυμπιακός Βόλου 45-59
Ηρακλής-Ολύμπια Λάρισας 95-49

Τα φύλλα αγώνα:

Ηρακλής-Ολύμπια Λάρισας 95-49
Διαιτητές: Ιορδανίδης, Τσιρόγλου.
Δεκάλεπτα: 22-15, 37-32, 67-38, 95-49.
Ηρακλής (Συρόπουλος): Τσουμπερλή 16, Ελευθεριάδου 15 (3), Κωτούλα 16 (2), Γιαννούδη, Ξανθυνίδου, Τσαμπούρη 8 (2), Μαργαρίτη 3, Γεροστεργίου 7, Τζιότζιου 6, Λαγκαδιώτου, Λογδανίδου 8, Καρακούλα 15.
Ολύμπια Λάρισας (Λότφι): Δημητρέλια, Σουλιώτη 12 (1), Ντούρα, Παπαστεργίου 2, Λιάσκου 6, Σκαρλή 2, Μαγδαλιανίδου 8, Κουτσουνούρη 19 (1).

Απόλλων Καλαμαριάς-Πυλαία 67-43
Διαιτητές: Τσούλης, Παπαδοπούλου Κ.
Δεκάλεπτα: 22-13, 37-29, 55-32, 67-43.
Απόλλων Καλαμαριάς (Γκογκάκης, Καρακασίδου): Σταμπή 12 (1), Μαϊδάτση, Καραγωργίου 2, Βουλώνη, Ιγγλέζου 12, Καλαντίδου 14, Σολωμού 14 (2), Πολυχρονιάδου, Φλώρου, Καϊμακτσή 12 (3).
Πυλαία (Λίτσου): Πετρίδου 2, Ζωγράφου 2, Γρηγοριάδου 2, Βατσιτσίδου 15 (1), Ζιβώνη 5, Καρατζά 6, Γαλιτσιάνου 9 (1), Πλουμπή.

Ασπίδα Ξάνθης-ΠΑΣ Γιάννινα 48-40
Διαιτητές: Τεμέλκου, Τσαρδούλιας.
Δεκάλεπτα: 7-6, 16-17, 32-32, 48-40.
Ασπίδα Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ-Ουστά, Καραλίδου Σ. 5(1), Κουτρουβέλη 3(1), Καρακώστα 9, Παπαχρυσοβέργη 4, Καραλή 2, Παπαυαγγέλου 6(2), Παυλάκη, Σουλιώτη 17, Λαζαρίδου, Καραλίδου Β., Χαλκίδου 2.
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Χήτα, Σαρηγιαννίδου 13, Ντόκου , Γιωτίτσα Ε. 9, Μεντεσίδου 14, Κατσίδου, Χρηστάκη 2, Γιωτίτσα Δ., Μπουκουβάλα 2.

Πιερικός Αρχέλαος-Τιτάνες Δράμας 69-37
Διαιτητές: Σελεβός, Τσαλκιτζής.
Δεκάλεπτα: 19-6, 32-15, 50-23, 69-37.
Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Δαβιτίδου 7, Πουρσανίδου 2, Λεκάι 5 (1), Ζουγκουρίδου 19 (4), Φλώρου 16, Γκοτζαμάνη 4, Ακριτίδου, Μπαγκλαρίδου, Καραλή 2, Μπουμπουλέντρα, Κωτούλα 10, Δημητριάδου 4.
Τιτάνες Δράμας (Καρατσομπάνης): Στάικου 3, Καριώτη, Αρσένογλου 2, Γαϊτάνη 16 (1), Γαντσιώρη 10, Κυριακίδου 6, Αθανασιάδου.

Αναγέννηση Ν.Ρ.-Ολυμπιακός Βόλου 45-59
Διαιτητές: Γκέκας, Χατζηκώστας.
Δεκάλεπτα: 17-17, 26-33, 34-47, 45-59.
Αναγέννηση Ν.Ρ. (Μύρβαλη): Κουλακιώτη 3, Καλομιτσίνη 6, Καζαντζή 3, Ταυροπούλου, Μούρτου 6, Ψαρρά 10 (1), Παπαδάκη 1, Βασλαματζή, Αθανασιάδου 2 .
Ολυμπιακός Βόλου (Καπουρνιώτης, Μπορίνος): Βογιατζάκη, Παγκαλίδου 1, Ταντουρόφσκα 18 (5), Σουλτάνη 24, Τότση 2, Αγαγιώτη, Ζέρβα 2 (16ρ.), Δημητριάδου 4, Ζήτη, Κοτσιάφτη 8.

Σέρρες-Σταυρούπολη 60-62 (56-56 κ.α.)
Διαιτητές: Θεοδωρίδης, Καλέσης.
Δεκάλεπτα: 9-14, 19-29, 41-42, 56-56 (κ.α.), 60-62.
Σέρρες (Δώδος): Μαραγκού 19, Μπακιρτζίδου 20, Τζιαμπάζη 9 (2), Νασιάκου 12, Λαδοπούλου Κ., Αγγειοπλάστη, Βλαχβέη, Χατζηπαύλου, Στεφανίδου .
Σταυρούπολη (Μπαξεβάνος): Μυγδαλιά 8, Σαμαρά 14 (2), Αντωνιάδου 9 (2), Κωστανάκη 9 (1), Κανέλογλου 2, Τσάνταλη 2, Πλάτσα 2, Πεχλιβανίδου 6, Κελεκίδου 10.

Η βαθμολογία:
1. Ολυμπιακός Βόλου 43 (21-1)
2. Ηρακλής 42 (20-2)
3. Απόλλων Καλαμαριάς 38 (16-6)
4. Ολύμπια Λάρισας 36 (14-8)
5. Πυλαία 34 (12-10)
6. Σταυρούπολη 32 (10-12)
7. Πιερικός Αρχέλαος 31 (9-13)
8. Αναγέννηση Ν.Ρ. 31 (9-13)
9. Ασπίδα Ξάνθης 29 (7-15)
10. Τιτάνες Δράμας 28 (6-16)
11. Σέρρες 26 (5-16)
12. ΠΑΣ Γιάννινα 25 (3-19)

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο