ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΚΡΑΙΟΒΑ 76-54

Του Νίκου Βαγγέλη 19/12/2010 (10:39) Κάνοντας συντήρηση δυνάμεων, ο Sony Αθηναϊκός επικράτησε με 76-54 της Κραϊόβα και "σφράγισε" και τυπικά το εισιτήριό του για την φάση των "16"...
Του Νίκου Βαγγέλη
19/12/2010 (10:39)

Κάνοντας συντήρηση δυνάμεων, ο Sony Αθηναϊκός επικράτησε με 76-54 της Κραϊόβα και "σφράγισε" και τυπικά το εισιτήριό του για την φάση των "16" του Eurocup. Η Παρτιζάν Βελιγραδίου, που στον πρώτο αγώνα, νίκησε μέσα στο Μίνσκ τη Ντιναμό με 77-64, είναι η πιθανότερος αντίπαλος στην επόμενη φάση που θα αρχίσει στις 13 Ιανουαρίου του 2011. "Ξεχνάμε την Ευρώπη και συγκεντρωνόμαστε στο πρωτάθλημα και τον αγώνα με τον Πανιώνιο", δήλωσε ο Γιάννης Κτιστάκης.

Στο αγωνιστικό μέρος, το παιχνίδι άρχισε μ' ένα σερί 8-0 των γηπεδούχων που μετέτρεψαν το 2-4 σε 10-4 στο 4ο λεπτό. Όλα έδειχναν ότι ο Sony Aθηναϊκός θα έχει πολύ εύκολο έργο στον επαναληπτικό, ειδικότερα μετά το 86-49 του πρώτου αγώνα. Η ρουμανική ομάδα, όμως, μπήκε στον αγωνιστικό χώρο για να παλέψει και τουλάχιστον να επιστρέψει στην πατρίδα με μία αξιοπρεπή ήττα και εν μέρει τα κατάφερε.

Μ' ένα σερί 2-10 και συνεχόμενα τρίποντα από την Τάρτα και την Σίπος, η Κραϊόβα πέρασε μπροστά στο σκορ με 18-20 (στο 10") και διατήρησε το προβάδισμα όσο συνέχιζε να βρίσκει στόχο από τα 6,75 (24-26 στο 15"). Παρ' όλα αυτά, στο τελευταίο πεντάλεπτο του 1ου μέρους, η ομάδα του Βύρωνα προσπέρασε και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 33-29.

Παρά τη μικρή διαφορά του 1ου μέρους, στο 2ο ημίχρονο, ο Γιάννης Κτιστάκης χρησιμοποίησε διάφορα σχήματα κι έδωσε χρόνο συμετοχής σε όλες του τις παίκτριες, με την Μάγδα Καραμπατζάκη να "αρπάζει την ευκαιρία από τα μαλλιά" και να τελειώνει το παιχνίδι σχεδόν αλάνθαστη (11π., με 3/3 βολ. και 4/4 διπ.).

Η διαφορά άγγιξε το διψήφιο αριθμό πόντων στο 24' (41-31), το 3ο δεκάλεπτο τελείωσε με 53-44 και στην 4η περίοδο η ψαλίδα άνοιξε ακόμη περισσότερο, φτάνοντας τελικά στο +22, όπως αποτυπώνεται και από το τελικό σκορ (78-56).