ΑΡΗΣ - ΝΤΙΝΑΜΟ 61-77

Του Νίκου Κώνστα 22/12/2010 (22:05) Όπως τελείωσε το παιχνίδι στην Ρωσία έτσι ακριβώς ξεκίνησε στη Θεσσαλονίκη, για τον Αρη. Η Ντιναμό Νοβοσιμπίρσκ δεν έμεινε στη νίκη μέσ...

Του Νίκου Κώνστα
22/12/2010 (22:05)

Όπως τελείωσε το παιχνίδι στην Ρωσία έτσι ακριβώς ξεκίνησε στη Θεσσαλονίκη, για τον Αρη. Η Ντιναμό Νοβοσιμπίρσκ δεν έμεινε στη νίκη μέσα στην έδρα της με 103-59, αλλά ήρθε στην Ελλάδα για να πάρει όχι μόνο την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του Eurocup, αλλά και το ροζ φύλλο αγώνα και το κατάφερε επικρατώντας με 77-61. Τα κορίτσια του Κώστα Κωτούλη προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 39-27 με την Μος να είναι η πρωταγωνίστρια με 21 πόντους, ενώ για τον Αρη η μοναδική διακριθείσα η Σπυριδοπούλου με 11 πόντους. Και το δεύτερο ημίχρονο είχε την ίδια εξέλιξη, τον Αρη να μην μπορεί και τη Ντιναμό να συνεχίζει.

Το παιχνίδι τελείωσε με τον Αρη να δέχεται την ήττα με 61-77 και τον αποκλεισμό του από την φάση των 16. Κορυφαία του αγώνα ήταν η Μος με 25 πόντους.