ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΡΤΙΖΑΝ 71-56

Του Δημήτρη Τσοπανάκη 20/01/2011 (22:30) Πανηγυρική πρόκριση στην φάση των "8" του Eurocup για τον Αθηναϊκό που νίκησε με 71-56 την Παρτιζάν στον επαναληπτικό της ήττας του με 66-...
Του Δημήτρη Τσοπανάκη
20/01/2011 (22:30)

Πανηγυρική πρόκριση στην φάση των "8" του Eurocup για τον Αθηναϊκό που νίκησε με 71-56 την Παρτιζάν στον επαναληπτικό της ήττας του με 66-60 στην Σερβία. Οι παίκτριες του Γιάννη Κτιστάκη κάλυψαν και με το παραπάνω την διαφορά των έξι πόντων που χρειάζοταν και συνεχίζουν τον δρόμο τους προς τον τελικό της διοργάνωσης.Αντίπαλος στην φάση των "8" η ισπανική Σαραγόσα με το πρώτο ματς εκτός έδρας στις 3/2 και το δεύτερο στο Βύρωνα στις 10/2.

Κορυφαίες για την ομάδα του Γιάννη Κτιστάκη οι Λατόγια Ντέιβις με 17 και Δημήτρα Καλέτζου με 15 πόντους. Από την Παρτιζάν η Μουρ ξεχώρισε με 19 πόντους, ενώ η πρωταγωνίστρια στο πρώτο παιχνίδι Μιλίτσα Ντάμποβιτς (είχε βάλει 22π.) σημείωσε μόλις 2 πόντους.

Οι παίκτριες του Γιάννη Κτιστάκη απέβαλαν από νωρίς το άγχος κάνοντας ένα δυναμικό ξεκίνημα στο παιχνίδι. Δήμητρα Καλέτζου και Λατόγια Ντέιβις έβαλαν μπροστά το συγκρότημα του Βύρωνα με 5-0, με την διαφορά να φτάνει ακόμη και τους +7 (13-6) για να φτάσουμε στο 15-10 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Παρτιζάν μπήκε πιο δυνατά και με αιχμή του δόρατος την Γιοβάνα Καρακάσεβιτς μείωσε στους τρεις (17-14). Ωστόσο ο Αθηναϊκός με ένα 6-0 σερί ξέφυγε με +9 (23-14), ενώ 05:41 πριν την λήξη του ημιχρόνου οι Κυπελλούχες Ευρώπης ήταν μπροστά με +10 (25-15). Με καλάθι της πολύ καλής στο πρώτο μέρος Λατόγια Ντέιβις (12π. στο ημίχρονο), οι γηπεδούχες ξέφυγαν με +12 (30-18), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με +11 (35-24) με γκολ φάουλ της Αμερικανίδας σέντερ του Αθηναϊκού.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι μετατράπηκε σε επιθετικό μονόλογο για τον Αθηναϊκό και με την Καλέτζου να παίρνει τα ηνία από την Ντέιβις στο σκοράρισμα, προηγήθηκε με +22 (58-36). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτριες της Μαρίνα Μάλκοβιτς πίεσαν για την ανατροπή μειώνοντας στους εννέα την διαφορά (65-56 02:09 πριν από το τέλος), όμως οι Μαρίνα Κρες και Όλγα Χατζηνικολάου έδειξαν ολύμπια ψυχραιμία από την γραμμή των βολών, με την Ντέιβις να σημειώνει στο τέλος το 17ο πόντο γράφοντας το τελικό 71-56.