ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΜΑΝ ΦΙΛΤΕΡ 74-62

Του Νίκου Δακόλια 10/02/2011 (22:25) Μεγάλη νίκη του Αθηναϊκού επί της Μαν Φίλτερ. Η ομάδα του Γιάννη Κτιστάκη, που είχε αποσπάσει ισοπαλία στο πρώτο εκτός έδρας ματς με 53-53,...
Του Νίκου Δακόλια
10/02/2011 (22:25)

Μεγάλη νίκη του Αθηναϊκού επί της Μαν Φίλτερ. Η ομάδα του Γιάννη Κτιστάκη, που είχε αποσπάσει ισοπαλία στο πρώτο εκτός έδρας ματς με 53-53, έκανε επίδειξη δύναμης επί της ισπανικής ομάδας. Μετα το πρώτο δεκάλεπτο μία ομάδα υπήρχε στο παρκέ και αυτή ήταν ο Αθηναϊκός. Στο κλειστό του Βύρωνα γράφτηκε ακόμα μια χρυσή σελίδα στην ιστορία του συλλόγου.

Κρες και Χατζηνικολάου οι καλύτερες για την αθηναϊκή ομάδα με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Φίλτερ ξεχώρισε η Χένρυ με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρίσκει την Μαν Φίλτερ να προηγείται με έναν πόντο, 20-21. Οι δύο ομάδες ήταν κοντα στο σκορ καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Η ισπανική ομάδα πήρε βραχεία κεφαλή στο σκορ από το 3ο λεπτό και δεν το έχασε μέχρι το την διακοπή. Η μεγαλύτερη διαφορά που σημειώθηκε ήταν στο 3:42 όταν και προηγήθηκαν με 6 πόντους (5-11).

Με ένα εντυπωσιακό δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Αθηναϊκού πέρασε μπροστά με 40-31. Με όπλο την εκπληκτική τους άμυνα οι παίχτριες του Γιάννη Κτιστάκη έκαναν ένα σερί 17-0 και στο 6ο λεπτό του δευτέρου δεκαλέπτου έφτασαν την διαφορά στα ύψη, κάνοντας το σκορ 37-21. Οι ισπανίδες με τη σειρά τους έκαναν σερί 10-3 και το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με τον Αθηναϊκό να προηγείται με 9 πόντους διαφορά.

Ένα δεκάλεπτο απομένει για να σφραγίσει ο Αθηναϊκός την πρόκριση στα ημιτελικά του Eurocup. Χωρίς να συναντήσει καμία αντίσταση έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 56-40. Η ισπανική ομάδα φαίνεται ότι δεν μπορεί να αντιδράσει και δύσκολα μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση.

Προσπάθησε να αντισταθεί η ομάδα του Βίκτορ Λαπένα αλλά τελικά δεν τα κατάφερε. Αν και έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων οι κοπέλες του Αθηναϊκού πάτησαν ξανά "γκάζι" και με τελικό σκορ 74-62 προκρίθηκαν στους 4 της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 40-31, 56-40, 74-62.
Διαιτητές: Δημητρίου, Ισατσένκο.
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κτιστάκης): Καλέντζου 6, Λύμουρα 5, Χατζηνικολάου 14 (6ρ), Σωτηρίου 9 (1), Κρες 15 (1), Κοσμά, Ρίλεϋ 10, Ντάβις 9, Μπάλετιτς, Ζόνοβα 6.
ΜΑΝ ΦΙΛΤΕΡ
(Λαπένα): Φίστερ Στρονγκ 10, Κάσας, Ούβινα 8 (1), Ζλατάνοβα 8, Κρέσοβιτς 8 (2), Πασκούα, Ρόγιο 4, Μπράουν 8 (2), Χενρυ 14, Πινα 2.