Συνεχίζει νικηφόρα η ΑΕΚ, πέρασε και από το Αλεξάνδρειο

Την τέταρτη του ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια στο Αλεξάνδρειο γνώρισε ο Άρης που ηττήθηκε με 77-81 από την ΑΕΚ.

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στον αγώνα και εκμεταλλευόμενος την αστοχία της ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα (10-4, 4') με τους Νταλό, ΜακΓκι να έχουν μαζί τους 9 πόντους των γηπεδούχων στο ξεκίνημα. Δύο τρίποντα των φιλοξενούμενων από Ματσιούλις και Τσαλμπούρη έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (10-10, 5'), ενώ ένα τρίποντο από τον Λαρεντζάκη έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ με 15-17. Η απάντηση ήταν άμεση από τον Βεργίνη που με τον ίδιο τρόπο έκανε το 18-17, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Κάιζερ και Μπελ έδωσαν αέρα 5 πόντων στην ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου στο 2ο δεκάλεπτο (25-20, 14'), για να έρθουν 5 γρήγοροι πόντοι του Σάκοτα και να γίνει το 25-25. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, ο Μποχωρίδης έδωσε ανάσα στον Άρη με δύο συνεχόμενα τρίποντα (33-33) αλλά ένα 6-0 σερί από πλευράς ΑΕΚ, έκανε το 33-39 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι διατηρούσε το προβάδισμα χάρη στους συνεχόμενους πόντους του Γκρίφιν, ενώ η είσοδος του Ρόμπερσον βοήθησε αρκετά την «Ένωση» στον τομέα των ριμπάουντ καθώς πήρε δύο επιθετικά δίνοντας πολύτιμο χρόνο στην ομάδα του. Από τη μεριά του ο Άρης με μπροστάρη τον Λευτέρη Μποχωρίδη που σημείωσε 6 σερί πόντους αλλά και ένα τρίποντο από τον Χρηστίδη, κατάφερε να ρίξει στους 9 πόντους τη διαφορά (52-61) η οποία είχε φτάσει μέχρι και τους 12 πόντους.

Ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει περισσότερο, αστοχώντας σε τρία σερί τρίποντα στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Η ΑΕΚ με σταθερά βήματα έφτασε τη μέγιστη τιμή της διαφοράς στους 13 πόντους (54-67, 34'). Τα τρίποντα ήρθαν για τον Άρη με τον Μποχωρίδη και τον Μπελ που έδειχνε να έχει ακόμα σφυγμό (60-67, 35'). Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο με δύο εύστοχες βολές τους Ματσιούλις αλλά και ένα έμμεσα τρίποντο του Χάντερ εκτόξευσαν ξανά τη διαφορά και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη. Ο Λάκι Τζόουνς είχε πάρει φωτιά στο τέλος και με 9 πόντους έκανε ξανά το παιχνίδι ντέρμπι. Μάλιστα, ο Μποχωρίδης έκανε το 77-79, αλλά ο Σάκοτα ήταν ψύχραιμος στις καθοριστικές βολές και δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-39, 52-61, 77-81.

Άρης (Αγγέλου): Σλαφτσάκης 1, Μποχωρίδης 24 (4), ΜακΓκι 6, Μπελ 7 (1), Νταλό 7 (1), Βεργίνης 3 (1), Φλιώνης 2, Χρηστίδης 3 (1), Τζόουνς 15 (2), Κάιζερ 9 (1).

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ματσιούλις 10 (1), Τσαλμπούρης 5 (1), Χάντερ 16, Γκρίφιν 14 (2), Σαντ-Ρος, Μωραΐτης 2, Σάκοτα 11 (1), Λαρεντζάκης 13 (1), Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 10, Ράταν-Μέις.