Αυτός ήταν Πανιώνιος!

Ο Πανιώνιος μπορεί να έκανε μία κακή δεύτερη περίοδο, έδειξε όμως ικανός για ωραία πράγματα, νικώντας με 88-72 το Ρέθυμνο για την 6η αγωνιστική της φετινής Basket League.

Ο Πανιώνιος παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ πήρε μία εύκολη νίκη απέναντι στο Ρέθυμνο με 88-72 για την 6η αγωνιστική της Basket League. «Μελανό» σημείο για τους γηπεδούχους η δεύτερη περίοδος, στην οποία απώλεσαν μία μεγάλη διαφορά, βάζοντας ξανά το Ρέθυμνο στο παιχνίδι, το οποίο από τη μεριά του δεν έδειξε ικανό να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά την αναμέτρηση κόντρα στο Ρέθυμνο, παίζοντας πολύ καλά επιθετικά και κάνοντας καλή δουλειά στην άμυνα. Αυτό επέτρεψε στον Πανιώνιο να πάρει ένα καλό προβάδισμα έναντι των Κρητικών (21-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν μία απίθανη αντεπίθεση και έφτασαν τον Πανιώνιο στο σκορ, με την ομάδα του Βασίλη Φραγκιά ωστόσο να κρατάει το προβάδισμα στην ανάπαυλα (36-35).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Πανιωνίου μπήκαν αποφασισμένοι να... τελειώσουν το παιχνίδι και παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ βρήκαν εύκολα καλάθια στην επίθεση, την ώρα που οι παίκτες του Σταύρου Μυκονιάτη έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν (62-49). Παρόλα αυτά, προσπάθησαν να πλησιάσουν ξανά στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλοί και τελικά επικράτησαν, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 88-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 36-35, 62-49, 88-72.

Πανιώνιος (Φραγκιάς): Ντόρσεϊ 10, Τέιλορ 6, Μπέρι 21 (1), Χάρις 10 (1), Χουγκάζ, Δίπλαρος 11 (1), Καμαριανός 2, Ρουμελιώτης, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 8, Σίνγκλερ 20 (3), Γουντ.

Ρέθυμνο (Μυκονιάτης): Ντάνιελς 5 (1), Μπρέισι Ντέιβις 8 (2), Οικονομόπουλος 2, Ραζής 3 (1), Χριστοδούλου 12 (2), Γλυνιαδάκης, Σιγκούνας 9 (1), Μπαρτ Τζούνιορ 17 (2), Καλογιαννίδης, Κλάντον 2, Τζόουνς 7 (1), Τζόνσον 7 (1).