Αφεντικό στο ντέρμπι των «Δικεφάλων» η ΑΕΚ με clutch Λάνγκφορντ

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη του ΠΑΟΚ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και δίκαια πανηγύρισε την έκτη νίκη της στην φετινή Basket League (6-4) με 67-71 υποχρεώνοντας τους Θεσσαλονικείς στην έβδομη ήττα τους (3-7).

Η ΑΕΚ στα τελευταία 11 παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις έχει χάσει μόνο ένα (αυτό με την Ράστα Βέκτα στο ΟΑΚΑ). Ο Κιθ Λάνγκφορντ έμεινε χαμηλά για τα δεδομένα του, 11 πόντους, αλλά ήταν και πάλι έτοιμος στο κατάλληλο σημείο για να χαρίσει την νίκη στην Ένωση. Κορυφαίος για τους "κιτρινόμαυρους" ήταν ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν μπόρεσε να συνεχίσει με νίκη μετά το σπουδαίο "διπλό" στην  Γερμανία κόντρα στην Βόννη, είχε σε καταπληκτική κατάσταση τον Λιούις Τζεκουάν (24 πόντους) αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του.

Ο Αγώνας

Ο Κώστας Χαραλαμπίδης επέλεξε για τον γηπεδούχο ΠΑΟΚ τους Τζεκουάν, Σμίθ, Ουίγκινς, Μαργαρίτη και Σαρικόπουλο ενώ ο Ηλίας Παπαθεοδώρου, ο οποίος μάλιστα γνώρισε την αποθέωση για την συνεισφορά του στον ΠΑΟΚ, άρχισε το παιχνίδι με τους Λάνγκφορντ, Σαντ-Ρος, Ματσιούλις, Στέφαν Γιάνκοβιτς και Μαυροειδή. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ πολύ νωθρές στην επίθεση και με γρανιτένια άμυνα ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί 7-2 στο 4' χάρη σε ένα τρίποντο του Βαγγέλη Μαργαρίτη. Κιθ Λάνγκφορντ και Γιόνας Ματσιούλις αφυπνίστηκαν με αποτέλεσμα η Ένωση να "τρέξει" σερί 9-0 για να προηγηθεί με 7-11. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 18-20 με τον Λιούις Τζεκουάν από πλευράς γηπεδούχων να ευστοχεί σε αλλεπάλληλα ζευγάρια βολών.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με παρόμοιο τρόπο με την πρώτη, οι άμυνες είχαν τον κύριο λόγο στο PAOK Sports Arena και η "Βασίλισσα" διατήρησε το ισχνό προβάδισμα, 22-25. Σε εκείνο το σημείο ο "Δικέφαλος του Βορρά" βρήκε σκορ από τους Αμερικανούς του (Τζεκουάν και Μπεστ) με αποτέλεσμα να πάρει "κεφάλι" στο σκορ, 29-25 (7-0 σερί) και εν συνεχεία με καλάθι του Ζήση Σαρικόπουλου, 31-28. Το τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ήταν "μαγικό" για τους Αθηναίους. Αρχικά, το τρίποντο του Νίκου Γκίκα έφερε το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία στους 31 πόντους. Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη με τους Χάρη Γιαννόπουλο και Γίονας Ματσιούλις να σκοράρουν για να στείλουν τους "κιτρινόμαυρους" με το +6, 31-37, στα αποδυτήρια.

Η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη βγήκε από τα αποδυτήρια δαιμονιασμένη "τρέχοντας" επιμέρους σκορ 18-5 για να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης, 49-42. Μεγάλοι πρωταγωνιστές σε αυτό το ντεμαράζ του ΠΑΟΚ ήταν οι Ζήσης Σαρικόπουλος και Άνταμ Σμιθ. Όμως, οι Αμερικανοί της ΑΕΚ (Κιθ Λάνγκφορντ, Μάρκους Σλότερ και Χάουαρντ Σαντ-Ρος) έβγαλαν αντίδραση και με δικό τους σερί 13-4 ξαναπήραν το προβάδισμα για τους "κιτρινόμαυρους" κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 53-55.

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε το τελευταίο μέρος της αναμέτρησης για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου. Ο Βασίλης Τολιόπουλος πέτυχε αρχικά τρίποντο και στη συνέχεια οι Ρος και Στέφαν Γιάνκοβιτς ευστόχησαν σε δίποντα για το +7, 55-62 το οποίο ανάγκασε το τεχνικό επιτελείο των Σαλονικιών να καλέσει εσπευσμένα ταίμ-άουτ. Η διαφορά έφτασε στους εννέα, με κάρφωμα του Σαντ-Ρος στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά ο ΠΑΟΚ με βολές του Τζεκουάν και καλάθι του Ουίγκινς κατέβασε την διαφορά στους πέντε, 59-64 και αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Παπαθεοδώρου να καλέσει ταίμ-άουτ. Στο κατάλληλο σημείο ο Κέντρικ Ρέι θα ευστοχήσει από τα 6,75 για το 59-67 της Ένωσης, παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν το ματς και με επιμέρους σκορ 7-2 θα επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης, 66-69 με 1,5 λεπτό για το φινάλε. Στα 30 δευτερόλεπτα για το τέλος ο Λιούις Τζεκουάν θα λαθέψει από την γραμμή της φιλανθρωπίας μειώνοντας στους δύο, 67-69 και κάπου εκεί η προσωπικότητα του Κιθ Λάνγκφορντ "μίλησε. Ο Αμερικανός killer με step-back από τα 6,5 μέτρα πάγωσε το Παλατάκι "κλειδώνοντας" τη νίκη για την ΑΕΚ (67-71).

Τα Δεκάλεπτα: 18-20, 31-37, 53-55, 67-71

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Λούις 24 (3), Σμιθ 9 (2), Μαργαρίτης 3 (1), Γουίγκινς 4, Σαρικόπουλος 9, Σχίζας, Τσόχλας 2, Μπεστ 6, Εγκεκέζε, Νόουλς 10

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 11 (1), Ματσιούλις 12 (1), Μαυροειδής 3, Σαντ-Ρος 14 (1), Στ. Γιάνκοβιτς 4, Ρέι 5 (1), Τολιόπουλος 8 (2), Κακλαμανάκης 1, Χρυσικόπουλος, Γκίκας 7 (1), Γιαννόπουλος 3 (1), Σλότερ 3