Προσπάθησε, αλλά δεν μπόρεσε να αντισταθεί

Ο Πανιώνιος έδειξε διάθεση, όμως ο Προμηθέας ήταν εξαιρετικός και κέρδισε με 104-67 για την 25η αγωνιστική της φετινής Basket League.

Μία άνετη νίκη πήρε στην Πάτρα ο Προμηθέας, αφού κατάφερε να κερδίσει με 104-67 τον Πανιώνιο για την 25η αγωνιστική της φετινής Basket League. Οι Νεοσμυρνιώτες προσπάθησαν να φανούν ανταγωνιστικοί, όμως οι Πατρινοί δεν τους άφησαν κανένα περιθώριο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ καλά στο παρκέ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και αμφότερες θέλησαν να επιβάλουν το ρυθμό τους στην αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα, με μία αρκετά καλή διαφορά από τους φιλοξενούμενους (33-12). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καλά, με τον Πανιώνιο να μειώνει τη διαφορά, αλλά τον Προμηθέα να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ πριν οι δύο ομάδες κατευθυνθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (47-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν στα... χτυπήματα των αντιπάλων τους, με την ομάδα του Μάκη Γιαρά να κάνει σωστές επιλογές στην επίθεση, καταφέρνοντας να ανοίξουν το προβάδισμα στο σκορ (68-49). Στην τελευταία περίοδο ο Προμηθέας έκανε διαχείριση της αναμέτρησης και παίζοντας συγκεντρωμένα έφτασε στη νίκη, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 104-67.

Δεκάλεπτα: 33-12, 47-34, 68-49, 104-67.

Προμηθέας Πατρών (Γιατράς): Κατσίβελης 15 (3), Μάιερ 6, Λίποβι 12 (2), Έλις 6, Μπράουν 29 (4), Σαλούστρος 13 (1), Κασελάκης 10, Γκίκας, Τσαϊρέλης, Σανδραμάνης 7 (1), Παρκς 3.

Πανιώνιος (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 27 (4), Δίπλαρος 10 (1), Ντόρσεί 10, Καμπερίδης 2, Όστιν 3 (1), Καμαριανό, Καραμαλέγκος 2, Δημητρακόπουλος, Ρουμελιώτης 2, Χουγκάζ 7 (1), ΜακΚί 4.