Τρόμαξε αλλά νίκησε ο Ολυμπιακός

Μπορεί ο Άρης να... παίδεψε στο τέλος τον Ολυμπιακό, όμως οι Πειραιώτες πήραν τη νίκη με 76-67 για την 17η αγωνιστική της φετινής Basket League.

Δύσκολα έβαλε ο Άρης στον Ολυμπιακό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη για την 17η αγωνιστική της φετινής Basket League. Εξαιρετική εμφάνιση για τους Ουέμπερ και Τουπάν, οι οποίοι ήταν αυτοί που έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση και είχαν από την αρχή τον έλεγχο της αναμέτρησης, με τους Θεσσαλονικείς, ωστόσο, να μένουν κοντά στο σκορ παρά το γεγονός πως ο αντίπαλός τους είχε το προβάδισμα (21-16). Στη συνέχεια, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ άνοιξε κι άλλο τη διαφορά, με τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη να μην δείχνουν ικανοί να απειλήσουν με την ίδια συχνότητα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά (48-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν πολύ καλά και στις δύο πλευρές του παρκέ, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μην μπορούν να βάλουν δύσκολα στους αντιπάλους τους, με τη διαφορά στο σκορ να ανεβαίνει κι άλλο (65-49). Στην τελευταία περίοδο, όμως, και με εξαιρετική παρουσία τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα, ο Άρης έκανε προσπάθεια για την ανατροπή, όμως ο Ολυμπιακός παρέμεινε συγκεντρωμένος και πήρε τελικά τη νίκη με 76-67.

Δεκάλεπτα: 21-16, 48-36, 65-49, 76-67.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Βεζένκοφ 9 (1), Μιλουτίνοφ 6, Παπανικολάου 7 (1), Ουίλιαμς-Γκος 9 (1), Ουέμπερ 8, Πρίντεζης 7, Αγραβάνης 7 (1), Σπανούλης, Μάντζαρης 3 (1), Τουπάν 17 (2), ΛεΝτέι 3.

Άρης (Καστρίτης): Φλιώνης 4, Μποχωρίδης 13 (1), ΜακΓκί 3, Μπελ 9 (1), Χάρις, Σλαφτσάκης 5 (1), Τολιόπουλος 7 (1), Χρηστίδης 2, Τζόουνς 6, Νταλό 10, Κάιζερ 8.