«Σαρωτικός» ο ΠΑΟΚ κόντρα σε Πανιώνιο

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε με τα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας κόντρα στον Πανιώνιο με σκορ 92-74 στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Μετά τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό, ο ΠΑΟΚ συνέχισε νικηφόρα καταφέρνοντας να επικρατήσει στην έδρα του κόντρα στον Πανιώνιο με σκορ 92-74. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου, αλλά όταν ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, τίποτε δεν έδειχνε πλέον ότι οι “κυανέρυθροι” θα μπορούσαν να διεκδικήσουν τη νίκη μέχρι το τέλος, με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε άνετη επικράτηση. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Χρυσικόπουλος με 21 πόντους, ενώ ο Ζάρας ακολούθησε στο σκοράρισμα με 18 πόντους. Από πλευρά φιλοξενούμενων αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Τσούπκοβιτς με 20 πόντους.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε δυνατά στη πρώτη περίοδο, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να έχει στο μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου το προβάδισμα , καταφέρνοντας μάλιστα να προηγηθούν και με 6 πόντους (20-26, μετά από δύο εύστοχες βολές του Σακελλαρίου. Οι “κυανέρυθροι” έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Γούντσον λίγο πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου να φτάνει τη διαφορά στο +9 (22-31). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Παπαθεοδώρου πήραν μπροστά και σταδιακά άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά, ενώ ο Χρυσικόπουλος μετά από εύστοχο σουτ τριών πόντων, κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (39-37). Οι γηπεδούχοι μάλιστα κατάφεραν να πάρουν και μία σημαντική διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους σκορ 58-46.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Πανιώνιος έδειχνε να μην μπορεί να ανταποκριθεί απέναντι στον ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν έχασε σε κανένα σημείο το σημαντικό προβάδισμα που είχε πάρει, ενώ ο Γκος στη τέταρτη περίοδο έστειλε τη διαφορά στο +21 (84-63), ενώ το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα ήταν το 92-74.

Τα δεκάλεπτα: 22-31, 58-46, 74-62, 92-74

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Μαργαρίτης, Καραμανώλης 3 (1), Κατσίβελης 13 (3), Τζάκσον 3, Γκος 7 , Χρυσικόπουλος 21 (4), Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 8 (1), Καρράς 2, Τσόχλας 5 (1), Ζάρας 18 (2), Τζόουνς 6 (1)

Πανιώνιος (Ζιάγκος): Σακελλαρίου 14 (2), Νταλό 7 (1), Τσούπκοβιτς 20 (2), ΜακΝίλι 7, Σαρικόπουλος 10, Δίπλαρος 2, Κράβιτς 5, Καρακεχαγιάς, Μαραγκίδης, Καμπερίδης, Χέντερσον 4, Γούντσον 5 (1)