Διπλός θρίαμβος του ΚΑΟΔ επί του Κόροιβου

Η έδρα... σώζει τον ΚΑΟΔ που ήταν για άλλη μια φορά εντυπωσιακός στο γήπεδό του, και θριάμβευσε επί του απογοητευτικού Κόροιβου με 78-62 . Με αυτό το αποτέλεσμα, όχι μόνο...

Η έδρα... σώζει τον ΚΑΟΔ που ήταν για άλλη μια φορά εντυπωσιακός στο γήπεδό του, και θριάμβευσε επί του απογοητευτικού Κόροιβου με 78-62 . Με αυτό το αποτέλεσμα, όχι μόνο τον έπιασε στη βαθμολογία αλλά πλέον υπερτερεί σε πιθανή ισοβαθμία αφού υπερκάλυψε την ήττα του με δύο πόντους στον πρώτο γύρο.
Το πρώτο ημίχρονο ανήκε εξ ολοκλήρου στον ΚΑΟΔ. Η ομάδα του Κώστα Μέξα είχε λύσεις σε άμυνα κι επίθεση, είχε ξεκάθαρο προσανατολισμό και επέβαλε πλήρως το ρυθμό της.
Αρχικά με τον Μανώλη Παπαμακάριο, ο οποίος ήταν εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν σκόραρε 14 πόντους από τους 24 της ομάδας του και είχε μόλις δύο λιγότερους από όλο τον Κόροιβο που σκόραρε 16. Κι αυτούς, στηριζόμενος μόνο σε δύο παίκτες, τους Μπάουερς με 8 και Μάρσαλ με 5 δείχνοντας εγκλωβισμένος και χωρίς λύσεις.
Η γρήγορη φθορά των Μάρσαλ και Ρούμπιο με τρία φάουλ αποδυνάμωσε κι άλλο τους φιλοξενούμενους και ο ΚΑΟΔ δεν άφησε την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη. Εδραίωσε στο δεύτερο δεκάλεπτο τη διαφορά σε διψήφια τιμή, ο Ζάρας "ζεστάθηκε" και άρχισε να σκοράρει κατά βούληση και το 46-31 του ημιχρόνου ήταν η απόλυτα φυσιολογική εξέλιξη με βάση την εικόνα που είχε το πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα.
Το σκηνικό όχι μόνο δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, αλλά ο ΚΑΟΔ επέβαλε σε μεγαλύτερο βαθμό την κυριαρχία του. Εχοντας εγκλωβίσει πλήρως τον Κόροιβο με την άμυνά του και βρίσκοντας επιθετικές λύσεις από πολλούς παίκτες, στο 26' εκτόξευσε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, στο 57-36 και η διατήρησε εκεί μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, που τον βρήκε να προηγείται με 62-39 και ουσιαστικά να έχει εξασφαλίσει τη νίκη.
Αυτό επιβεβαιώθηκε στην τελευταία περίοδο, με τις δύο ομάδες να δείχνουν ότι είχαν αποδεχθεί την εξέλιξη του αγώνα, ο ΚΑΟΔ με μεγάλη του χαρά και ο Κόροιβος με απογοήτευση και να μετρούν αντίστροφα με τη διαφορά πέριξε των 20 πόντων.

ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης, Τρότερ 8)2, Χάρις,Γεωργάκης, Ατκινς 8(1), Οντομ 10(2), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 6, Ζάρας 16(1), Λόε 7, Τσαλδάρης 9(3), Παπαμακάριος 14(3)

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Χ. Μαρκόπουλος): Μάτζετ, Μάρσαλ 18(2), Γιαννακίδης 3(1), Αγγελόπουλος 13(2), Παπαπέτρου, Μπάουερς 10(2), Βασίλιεβιτς, Κανονίδης2 6, Φιλιππάκος 2, Τέρνερ 4, Ρούμπιο 5, Γαλιώτος 1