ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 92-70

13/11/2010 (18:13) Αποφασισμένος ο ΠΑΟΚ από το πρώτο δευτερόλεπτο του αγώνα κατάφερε να επικρατήσει εύκολα της ΑΕΚ με 92-70 και να αφήσει πλέον για τα καλά πίσω του την ήττα α
13/11/2010 (18:13)

Αποφασισμένος ο ΠΑΟΚ από το πρώτο δευτερόλεπτο του αγώνα κατάφερε να επικρατήσει εύκολα της ΑΕΚ με 92-70 και να αφήσει πλέον για τα καλά πίσω του την ήττα από τον Άρη. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου δίκαια επικράτησε αφού σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ήταν καλύτερη και στις δύο πλευρές του γηπέδου.
Αρχικά ο ΠΑΟΚ με τον Ντοζίερ να είναι σε πολύ καλή κατάσταση προηγήθηκε 15-6, η ΑΕΚ έδειχνε να αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων και η διαφορά από την πρώτη κιόλας περίοδο άγγιξε τους 16 πόντους 27-11.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά το μόνο που κατάφερε με ακρογωνιαίο λίθο τον Άντονι Γκράντι, ήταν να μειώσει μέχρι και στους 8 και συγκεκριμένα 27-19 (σκορ δεκαλέπτου). Αυτό ήταν και το καλύτερο αγωνιστικό διάστημα των φιλοξενούμενων, αφού στη συνέχεια κυριολεκτικά εξαφανίστηκαν από το παλατάκι της Πυλαίας.

Ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου η διαφορά άγγιξε τους 21 (51-30, 54-34 ημίχρονο). Το παιχνίδι είχε ήδη τελειώσει. Η ομάδα του Μηνά Γκέκου δεν κατάφερε να επιστρέψει ποτέ στη διεκδίκηση του ματς. Δέδας, Μάρσαλ και ΜακΓκράθ ήταν σε καλό επιθετικό απόγευμα και αποτελούσαν τα πιο συχνά προβλήματα στην άμυνα της ΑΕΚ.

Χαρακτηριστικό είναι ότι από τους 12 του Σούλη Μαρκόπουλου σκόραραν όλοι εκτός των νεαρών Αράπη και Καλαμπάκα που αγωνίστηκαν στο τέλος. Επιθετικά οι Θεσσαλονικείς έμοιαζαν να είναι σε εκπληκτική κατάσταση. Σωστές επιλογές, αυτοματισμοί και υψηλά ποσοστά ευστοχίας έδωσαν στον ΠΑΟΚ μια εύκολη όσο και πολύτιμη νίκη!

Ο Σπαρκς ήταν στην αποστολή της ΑΕΚ, αλλά φυσικά ανέτοιμος και ο Μηνάς Γκέκος δεν τον χρησιμοποίησε.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 54-34, 76-53, 92-70
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 13 (1), Αράπης, ΜακΓκράθ 13 (3), Αποστολίδης 4, Δέδας 17 (3), Ντόζιερ 6, Γκρέι 4, Παπαδόπουλος 10, Γιαννακίδης 6 (1), Καλές 8, Κετσέφσκι 11 (1), Καλαμπάκας.
ΑΕΚ (Γκέκος): Καστλ 19 (2), Κοχαντάρεβιτς 9, Νικολαΐδης, Παπανικολάου, Μακ, Ντικούδης 12, Δορκοφίκης 7 (1), Καλινικίδης 6 (1), Γκράντι 16 (1), Μελς 1.