ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 59-67

13/11/2010 (18:42) Ο Πανιώνιος φαίνεται ότι βρίσκει τον ρυθμό του και σημείωσε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα. Αυτή τη φορά επικράτησε εκτός έδρας του Πανελληνίου με 67-...
13/11/2010 (18:42)

Ο Πανιώνιος φαίνεται ότι βρίσκει τον ρυθμό του και σημείωσε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα. Αυτή τη φορά επικράτησε εκτός έδρας του Πανελληνίου με 67-59, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν κατά κράτος.
Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα έδιναν τον καλύτερό τους εαυτό, αφού και οι δύο ήθελαν τη νίκη προκειμένου να βρουν την αγωνιστική τους… ισορροπία.

Ο Πανελλήνιος άνοιξε το σκορ του αγώνα, ο Πανιώνιος ισοφάρισε, αλλά στην πορεία οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 7-0 και πήραν το προβάδισμα, το οποίο άλλαξε χέρια στο 5ο λεπτό όταν και με 2/2 βολές του Ελονού οι "κυανέρυθροι" πέρασαν μπροστά (12-11). Ο Πανελλήνιος όμως, έβαλε και πάλι τα πράγματα στη θέση τους και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 21-16.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη. Οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να αποκτήσουν μια διαφορά ασφαλείας και μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου εναλλάσσονταν διαρκώς στο σκορ. Η τρίτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (50-50), αλλά το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε στους φιλοξενούμενους.

Ο Πανιώνιος έπαιξε καλή άμυνα και είχε σωστές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα να σημειώσει 17 πόντους, ενώ ο Πανελλήνιος κατάφερε να βάλει μόλις εννέα. Έτσι, οι παίκτες του Μπαρτζώκα πήραν μια σημαντική νίκη, που πέρα από βαθμολογικά έχει και ψυχολογικά οφέλη ενόψει της συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 30-38, 50-50, 59-67.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 8 (1), Μπέιλι, Καλαϊτζής, Μπάιαρς 21 (3), Κράμπενχοφτ 5 (1), Ούντριχ 4, Σκλάβος 5, Μπράουν 12, Όστοιτς, Κολώκας, Κομποδιέτας 4.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Αθανασούλας 5 (1), Βούγιανιτς 9 (1), Τσιάρας 17 (5), Αθηναίου 2, Μπατής 5 (1), Γιάνκοβιτς 4, Ιωάννου, Σαρικόπουλος, Ελονού 12 (2), Παραγιός 7 (1), Μπάρλος 6.