ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ - ΑΡΗΣ 82-87 (κ.α.73-73)

13/11/2010 (21:13) Ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ο Άρης επικράτησε μέσα στο κλειστό των Ιλισίων του Ηλυσιακού στην παράταση με 82-87 (κ.α. 73-73). Ο Πι Τζει Τάκερ με κάρφ
13/11/2010 (21:13)

Ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ο Άρης επικράτησε μέσα στο κλειστό των Ιλισίων του Ηλυσιακού στην παράταση με 82-87 (κ.α. 73-73). Ο Πι Τζει Τάκερ με κάρφωμα διαμόρφωσε το τελικό σκορ και ενώ πριν είχε κλέψει την μπάλα από τον Αλέξη Κυρίτση.
Ο Ηλυσιακός ήταν αυτός που πατούσε πιο γερά στο παρκέ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, όπου η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά προηγήθηκε με 10-2. Με 4/4 βολές όμως του Μπράιαντ Ντάνστον, αλλά και γκολ φάουλ του Χαραλαμπίδη η διαφορά μειώθηκε στον έναν πόντο (10-9) για να ξεφύγουν οι γηπεδούχοι με συνεχόμενους πόντους του Μπάξτερ με +6 (15-9). Ο Άρης μείωσε με τον Τάκερ στους τρεις (15-12), ενώ ο Ντάνστον έφερε για πρώτη φορά την αναμέτρηση στην ισοπαλία (19-19) για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 24-21.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλυσιακού ξέφυγαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με +12 (36-24 5:24 της δεύτερης περιόδου). Οι παίκτες του Σάρον Ντρούκερ όμως κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά μειώνοντας αρχικά στους οκτώ (38-30) και στην συνέχεια στους τέσσερις (39-35) με τον Χαραλαμπίδη να ευστοχεί από την γραμμή των 6.75. Ο Πρόγουελ όμως με κάρφωμα έπειτα από ασίστ του Μπάξτερ έφερε με την λήξη του ημιχρόνου την διαφορά στους +6 (41-35).
Στην επανάληψη ο Χρήστος Ταπούτος με τρίποντό του μείωσε σε 41-38, με τον Πρόγουελ να απαντάει γρήγορα και με γκολ φάουλ να κάνει το 44-38. Ένα 6-0 σερί των Θεσσαλονικιών είχαν σαν αποτέλεσμα ο Άρης να ισοφαρίσει σε 44-44, ενώ για πρώτη φορά οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Λίνου Χρυσικόπουλου πήραν προβάδισμα στο σκορ (50-51), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται ισόπαλο (57-57).
Στην τέταρτη περίοδο "σπάσανε" καρδιές με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και τον Χρήστο Ταπούτο με τρίποντο να γράφει το 71-73 45’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Αλέξης Κυρίτσης όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με 2/2 βολές έστειλε το ματς στην παράταση (73-73).
Στο έξτρα πεντάλεπτο το ματς μετατράπηκε σε γκραν γκινιόλ με τον Κώστα Σλούκα να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του (82-83) 30’’ πριν το τέλος. Ο Τζίμι Μπάξτερ δεν κατάφερε να ευστοχήσει για δύο στην επόμενη φάση και ο Ταπούτος με 2/2 βολές έκανε 82-85 για να γράφει όπως προαναφέραμε το τελικό 82-87 ο Τάκερ.