ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΗΡΑΚΛΗΣ 69-53

15/11/2010 (19:38) Τη δεύτερη του νίκη μέσα στο γήπεδό του, σημείωσε το Περιστέρι το οποίο επικράτησε με 69-53 του Ηρακλή στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 4ης αγων
15/11/2010 (19:38)

Τη δεύτερη του νίκη μέσα στο γήπεδό του, σημείωσε το Περιστέρι το οποίο επικράτησε με 69-53 του Ηρακλή στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής. Πρωταγωνιστές της νίκης οι Βαγγέλης Μάντζαρης και Μάικ Κινγκ οι οποίοι σημείωσαν από 15 και 16 πόντους αντίστοιχα.
Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ξεκίνησε ζεστά την αναμέτρηση και με τον Έρνεστ Σκοτ να σημειώνει πέντε γρήγορους πόντους οι "πρίγκιπες" της δυτικής όχθης προηγήθηκαν με 5-0.

Ο Έβερετ από πλευράς "γηραιού" έδινε ανάσες στο ξεκίνημα για την ομάδα του Κώστα Μέξα μειώνοντας σε 7-5, ωστόσο ο Μάικ Κινγκ αρχικά και ο Λούμπι στην συνέχεια ανέβασαν την διαφορά στους +9 (14-5), με τον Βαγγέλη Μάντζαρη να μεγαλώνει την ψαλίδα στους +10 (17-7). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 27-9 με τον Μάικ Κινγκ να οδηγεί την ομάδα του πετυχαίνοντας 10 πόντους.

Στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου ο Ηρακλής βελτίωσε τα ποσοστά του στην επίθεση (12-21 το επιμέρους σκορ στην δεύτερη περίοδο) και με ένα σερί 7-0 κατάφερε να ψαλιδίσει την διαφορά στους έντεκα (27-16). Ο Δημήτρης Παπανικολάου πήρε μπρος στο κατάλληλο σημείο, όπου με τις εκτελεστικές του ικανότητες κρατούσε σταθερά την απόσταση σε διψήφιο αριθμό πόντων, όμως ο πολύ καλός Νικ Λιούις (15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) δημιουργούσε συνεχώς προβλήματα στην αμυντική λειτουργία του Περιστερίου.

Μετά από ώρα και χάρις τις προσπάθειες του Αμερικανού σέντερ η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό (34-25) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 39-30 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη και με τους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη να "πυροβολούν" κατά βούληση από τα 6,75, ξέφυγαν και πάλι με διψήφια διαφορά στο σκορ (51-34) ενώ με δύο βολές του Μότσνικ στα 45’’ οι "κυανοκίτρινοι" έφτασαν  και πάλι την διαφορά στους +18 πόντους (55-37) για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με +15 (57-42).

Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι δραματικά με το Περιστέρι να κρατάει σταθερά τα ηνία στο σκοράρισμα φτάνοντας στο τελικό 69-53