ΑΡΗΣ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 70-80

20/11/2010 (18:50) Πραγματοποιώντας μια θεαματική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι σημείωσε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Άρη ...
20/11/2010 (18:50)

Πραγματοποιώντας μια θεαματική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι σημείωσε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Άρη με 70-80, για την 5η αγωνιστική της Α1. Πρωταγωνιστές  του Περιστερίου οι Έρνεστ Σκοτ (16π.), Δημήτρη Παπανικολάου (13π.), ενώ ο Μάικ Κινγκ "ζωντάνεψε" στο δεύτερο ημίχρονο (12π.).
Το πρώτο ημίχρονο άνηκε εξ’ ολοκλήρου στον Άρη, όπου στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε να προηγείται αρχικά με +11 (15-4), ενώ αύξησε τη διαφορά ακόμη και στους +13 (20-7) πόντους, 1:30 πριν το τέλος της πρώτη περιόδου.

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 20-11, με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να πραγματοποιεί στα τελευταία δευτερόλεπτα σερί 0-4.

Στο υπόλοιπο μισό του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κατεβάσουν και άλλο τη διαφόρα στους πέντε πόντους (23-18), όμως με πρωταγωνιστή τον Χρήστο Ταπούτο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι με +13 (33-20), ενώ με τρίποντο του Φάνη Κουμπούρα η ομάδα του Σαρόν Ντρούκερ αύξησε την απόστασή της στους +16 (41-25). Με τη λήξη του ημίχρονου το ταμπλό έδειχνε +14 (41-27).

Όλα έδειχναν ότι ο Άρης θα περνούσε ένα εύκολο απόγευμα, αλλά στο μπάσκετ "ποτέ μην λες ποτέ". Οι "κυανοκίτρνοι" κατάφεραν να φέρουν τα πάνω κάτω στην επανάληψη, μειώνοντας αρχικά στους οκτώ (44-36), ενώ με τη λήξη της τρίτης περιόδου ο πίνακας του σκορ έγραφε 53-51, με το Περιστέρι να πραγματοποιεί σερί 7-0 (το 53-43 έγινε 53-51).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήρθε η ολοκληρωτική ανατροπή, με τον Κινγκ από τη γραμμή των βολών να δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα στο Περιστέρι (53-55). Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στον πίνακα του σκορ.

Εν τέλει τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος όπου οι "πρίγκιπες" της δυτικής όχθης με σερί 0-10 ανέβασαν τη διαφορά στους +9 (65-74) με τον Δημήτρη Παπανικολάου να πετυχαίνει τρίποντο μαχαιριά, το οποίο έσβησε τα όνειρα των παικτών του Άρη για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Το τελικό 70-80 ήρθε πανηγυρικά για το Περιστέρι.

Διαιτητές: Αναστόπουλος - Σώμος - Πουρσανίδης.
Τα δεκάλεπτα: 20-11, 41-27, 53-51, 70-80.
ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Πιρς 5 (1), Ντάνστον 5, Ταπούτος 22 (4), Τάκερ 10, Χατζηβρέττας 5 (1), Χαραλαμπίδης 4, Κουμπούρας 6 (1), Μπορόβνιακ 5, Χρυσικόπουλος 2, Σλούκας 6 (1).
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Β. Μάντζαρης 1, Κινγκ 12 (2), Παπανικολάου 13 (2), Αν. Μάντζαρης 6, Σκοτ 16 (2), Τσιάκος 9 (1), Πέτρουλας 5 (1), Λούμπι 7 (17r.), Μόντσικ 11 (1).