ΠΑΟ - ΚΑΒΑΛΑ 100-72

Της Νίκης Βασιλείου 21/11/2010 (18:40) Με κορυφαίο τον Στράτο Περπέρογλου, ο Παναθηναϊκός συνέχισε την νικηφόρα πορεία του στο πρωτάθλημα επικρατώντας της Καβάλας με 100 -72 ...
Της Νίκης Βασιλείου
21/11/2010 (18:40)

Με κορυφαίο τον Στράτο Περπέρογλου, ο Παναθηναϊκός συνέχισε την νικηφόρα πορεία του στο πρωτάθλημα επικρατώντας της Καβάλας με 100 -72 στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων.  Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Ιαν Βουγιούκα αλλά και τον Κώστα Τσαρτσαρή. Ενώ από την Καβάλα προσπάθησε ο Παλάσιο αλλά δεν ήταν αρκετός.
Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και με τον Σάτο μπόρεσε και προηγήθηκε με (11-4) 6’16’’ πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ ένα ακόμα καλάθι του Αντώνη Φώτση ανέβασε την διαφορά στους εννιά (13-4), αναγκάζοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει το πρώτο τάιμ άουτ στον αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν όπως φάνηκε έτρεξαν σερί 8-0 και με τον νεαρό Γεωργάκη μπόρεσαν και μείωσαν στους έξι (19-13), με το σκορ της πρώτης περιόδου να διαμορφώνεται στο 26-18.

Στην επανάληψη η Καβάλα συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στους πράσινους, ενώ με τους Γεωργάκη και ΜάκΙντος όχι μόνο έφεραν το ματς στα ίσα (32-32), αλλά πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (33-34). Κάπου εκεί μίλησε ο Σάτο που ξύπνησε τους συμπαίκτες του και με τρίποντο έκανε (41-38), 2’09’’ πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, ενώ ένα καλάθι του Περπέρογλου έδωσε στον Παναθηναϊκό προβάδισμα επτά πόντων 47-40 με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι φαίνεται να βρήκαν τον εαυτό τους και με δυο τρίποντα του Ντρου Νίκολας μπόρεσαν και ανέβασαν την διαφορά στο +14 (59-45), στα μισά της τρίτης περιόδου, με την περιφερειακή άμυνα των γηπεδούχων ωστόσο να παρουσιάζει σημαντική αδυναμία.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα είχαν πια κριθεί με την διαφορά να κυμαίνεται συνεχώς μεταξύ 14 και 20 πόντων και τον Παναθηναϊκό να παίρνει τελικά την νίκη με 100-72.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 47-40, 67-53, 100-72
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
(Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Μάριτς, Περπέρογλου 15, Μπατίστ 4, Φώτσης 2, Σάτο 14, Νίκολας 9, Τσαρτσαρής 9, Διαμαντίδης 5, Βουγιούκας 16, Καλάθης 13, Καϊμακόγλου 11.
ΚΑΒΑΛΑ
(Πρίφτης): ΜάκΙντος 15, Παλάσιο 16, Κοστόβ 4, Χαφ, Στεφανίδης 11, Πιεβάλιτσα, Γκέλιος, Σίμονς 3, Γεωργάκης 8, Γιόροβιτς 2, Καραποστόλου 5, Αγγελόπόυλος 8.