ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΑΕΚ 82-87

Του Γιώργου Νικολάου 28/11/2010 (15:03) "Θρίλερ" εκτυλίχθηκε στο "Ανδρέας Παπανδρέου" και κατά πως αποδεικνύεται η ΑΕΚ -που δεν λέει αγωνιστικά τουλάχιστον να πεθάνει- ξέρε
Του Γιώργου Νικολάου
28/11/2010 (15:03)

"Θρίλερ" εκτυλίχθηκε στο "Ανδρέας Παπανδρέου" και κατά πως αποδεικνύεται η ΑΕΚ -που δεν λέει αγωνιστικά τουλάχιστον να πεθάνει- ξέρει να κερδίζει. Η "Ένωση" πέτυχε με ανατροπή να νικήσει 87-82 (στην παράταση) το Περιστέρι και προφανώς ατενίζει το μέλλον με αισιοδοξία. Δήμος Ντικούδης, Αντονι Γκράντι, Περικλής Δορκοφίκης ήταν οι "τρεις σωματοφύλακες" (που δεν ήθελαν να χαλάσουν την χαρά των οπαδών τους που κρατούσε από το... γκολ του Μπλάνκο!) της "κιτρινόμαυρης" αντεπίθεσης. Ξεχωριστό μερίδιο πιστώνεται ο Μηνάς Γκέκος.

Ο προπονητής της ΑΕΚ διαχειρίστηκε έξυπνα τους 9 παίκτες, που χρησιμοποίησε (σ.σ. δέκα παίκτες, με τον Παπανικολάου που αγωνίστηκε 14 δευτερόλεπτα) κι ας αντέδρασε ο Σπαρκς κάποια στιγμή, που αντικαταστάθηκε.

Πώς πήγε το ματς; Γρήγορο ρυθμό και φουλ… επίθεση επέλεξαν οι δύο προπονητές στην πρώτη περίοδο, άρα αναπόφευκτο και το 30-26. Ο Αργύρης Πεδουλάκης το επέλεξε ουσιαστικά, καθώς επεδίωξε να κουράσει την ΑΕΚ. Στο 13' το σκορ ήταν 32-31. Όσο η ΑΕΚ άντεχε δηλαδή. Οι γηπεδούχοι (με περισσότερη φρεσκάδα στην επίθεση) αντέδρασαν και με αιχμή δόρατος τον Τζούλιαν Σένσλι προηγήθηκαν 41-33 στο 16' και έδειξαν να ελέγχουν το ματς.

O Ντικούδης και ο Σπαρκς έδιναν ανάσες στην ΑΕΚ. Το τελικό ημιχρόνου (50-42) δικαίωσε τον Πεδουλάκη, που είδε την ομάδα να ευστοχεί σε 8 τρίποντα και τον Γιούρε Μότσνικ να μοιράζει 7 ασίστ απέναντι στις 6 ασίστ ολόκληρης της…ΑΕΚ!

Στο δεύτερο ημίχρονο; Η ανατροπή. Οι γηπεδούχοι έμειναν στις δάφνες του πρώτου εικοσαλέπτου. O Γκέκος είδε τον Γκράντι να "μπλοκάρει" στην δεύτερη περίοδο και ως εκ τούτου "χωρίς τον παίκτη που κάνει τη διαφορά" -σύμφωνα με όσα έλεγαν δικαιολογημένα και οι διοικούντες την ΚΑΕ την περασμένη Τετάρτη- πώς να κερδίσει;

Ο σπουδαίος παίκτης κρατούσε τα καλά για το τέλος βέβαια. Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου το Περιστέρι προηγήθηκε 57-44. Στο 26' ο Γκέκος άλλαξε τον Σπαρκς με τον (σαφώς καλύτερο αμυντικό) Μελς, γεγονός που εκνεύρισε τον Αμερικανό, ο οποίος ζήτησε από τον προπονητή... εξηγήσεις! Η βελτίωση στην "κιτρινόμαυρη" άμυνα έφερε τις δύο ομάδες σε απόσταση αναπνοής (60-57 στο 27') και τον Γκέκο να ξαναρίχνει στο ματς τον Σπαρκς στο 29'.

Το Περιστέρι αντέδρασε με ωριμότητα, πάντως, έκλεισε την τρίτη περίοδο με σκορ 65-57, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Η ΑΕΚ -με πρωταγωνιστές τους Ντικούδη, Δορκοφίκη- κατάφερε σερί 11-0, προηγήθηκε 68-65 στο 34' και φώναξε "παρών". Το ματς έγινε -προ πολλού- ντέρμπι. Το Περιστέρι αντεπιτέθηκε, πέρασε μπροστά 69-68 (στο 36').

Το ματς πήρε άγρια ομορφιά. Ο Πεδουλάκης έριξε ξανά στον αγώνα τον Σένσλι (σ.σ. θα μπορούσε να μπει νωρίτερα, έστω κι αν έχανε μπάλες από τον Ντικούδη) και ο Γκέκος τον Μακ… Το γκραν γκινιόλ ολοκληρώθηκε με άστοχο τρίποντο του Σένσλι σχεδόν με την εκπνοή της κανονικής περιόδου. Με το σκορ στο 77-77 οι ομάδες πήγαν παράταση.

Στην εκκίνηση η ΑΕΚ προηγήθηκε 80-77 με τρίποντο του Καστλ, αλλά έχασε τον Ντικούδη με 5 φάουλ στα 2.25 πριν από τη λήξη και με το σκορ στο 78-80. Καθοριστικό κλέψιμο του Γκράντι στο 1.18', η μπάλα στον Καστλ, που κερδίζει φάουλ. Ο Αμερικανός ευστόχησε και στις δύο βολές (80-84).

Ο Γκράντι που "χάθηκε" στην πορεία, αλλά επέστρεψε, ήταν ο "οδηγός" του 80-86, αλλά υπέπεσε στο λάθος των 45 δευτερολέπτων, που εκμεταλλεύτηκε το Περιστέρι και έγραψε το 82-86. Κρίσιμες βολές ο Μακ στα 24 δευτερόλεπτα, ευστοχεί στη μία, σκορ 82-87. Εμελε να είναι και το τελικό…

Τα δεκάλεπτα: 30-26, 50-42, 65-57, 77-77κ.α., 82-87
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μάντζαρης Β. 9, Κινγκ 16 (2), Παπανικολάου 8, Μάντζαρης Α. 3 (1), Σκοτ 9(3), Τσιάκος 2, Σένσλι 18 (3), Λούμπι 7, Μότσνικ 10
ΑΕΚ (Γκέκος): Καστλ 7 (1), Νικολαΐδης, Παπανικολάου, Μακ 5, Ντικούδης 24 (2), Δορκοφίκης 14, Καλλινικίδης 5 (1), Σπαρκς 11 (3), Γκράντι 19 (2), Μελς 2.