ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 65-92

28/11/2010 (19:09) Ο πληγωμένος από τη Μαδρίτη Ολυμπιακός, ξέσπασε στον Πανελλήνιο.  Στο Χαλκιοπούλειο της Λαμίας το παιχνίδι τελείωσε γρήγορα. Οι "ερυθρόλευκοι" από το πρ
28/11/2010 (19:09)

Ο πληγωμένος από τη Μαδρίτη Ολυμπιακός, ξέσπασε στον Πανελλήνιο
Στο Χαλκιοπούλειο της Λαμίας το παιχνίδι τελείωσε γρήγορα. Οι "ερυθρόλευκοι" από το πρώτο δεκάλεπτο επέβαλλαν τον δικό τους νόμο και επικράτησαν εύκολα με 92-65. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 17-32 υπέρ των "ερυθρολεύκων" και η συνέχεια έμοιαζε με Γολγοθά για τους "Ολυμπιονίκες".
Σπανούλης, Παπανικολάου και Νεστέροβιτς αποτέλεσαν την ιδανική τριάδα για να μπουν οι φιλοξενούμενοι στο ματς.

Με πολύ καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, από τους τρεις προαναφερθέντες ο Ολυμπιακός κατάφερε να χτίσει διαφορά ασφάλεια με το καλημέρα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανελλήνιος απλά κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να μην επιτρέψει στους αντιπάλους του να φτάσουν σε δυσθεώρητα ύψη. Με τον Σάμο Ούντριχ να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, οι γηπεδούχοι έλυσαν την επιθετική τους ανομβρία, όμως, η άμυνά τους παρέμενε σε πρόβλημα.

Πλέον, όμως, και ο Ολυμπιακός είχε χαλαρώσει στο αμυντικό κομμάτι της αναμέτρησης με αποτέλεσμα η διαφορά να μην μεγαλώσει, αλλά εξαιτίας της επίθεσής του και να μην μειωθεί. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +15 για τον Ολυμπιακό (41-56).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Πανελλήνιος έδειξε διάθεση να πιέσει περισσότερο στην περιφέρειά του και εξαιτίας αυτού βρήκε τον τρόπο να πετύχει μερικά εύκολα καλάθια στο ανοικτό γήπεδο. Ακόμα και τότε ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν ανησύχησε. Με τον Γκόρντον να δένει την "ερυθρόλευκη" άμυνα και τον Τεόντοσιτς να έχει μπει στο παιχνίδι του σκορ, ο Ολυμπιακός έκλεισε την τρίτη περίοδο αυξάνοντας την υπέρ του διαφορά στο +22 (53-75).

Φυσικά σπουδαία σημασία στην "ερυθρόλευκη" κυριαρχία καθ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης έπαιξε η κερδισμένη μάχη των "ερυθρολεύκων" στον τομέα των ριμπάουντ. Στο τέλος της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός είχε 35 ριμπάουντ συνολικά απέναντι στα μόλις 17 του Πανελληνίου

Στην τελευταία περίοδο ο Πανελλήνιος με ζώνη προσπάθησε να βγάλει τον Ολυμπιακό εκτός ρυθμού, όμως και πάλι δεν τα κατάφερε. Οι "ερυθρόλευκοι" με κορυφαίο πλέον τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, έκαναν πάρτι στις δύο ρακέτες, συνέχισαν να ελέγχουν την εναέρια κυκλοφορία και διεύρυναν ακόμα περισσότερο το υπέρ τους προβάδισμα.

Τα δεκάλεπτα: 17-32, 41-56, 53-75, 65-92.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 4, Παπαμακάριος 8 (2), Μπέιλι 12 (1), Καλαϊτζής 9 (1), Κράμπενχοφ 2, Καραθανάσης 2, Σκλάβος 5, Ούντριχ 10, Μπράουν 2, Όστοϊτς 9, Κομποδιέτας, Τσακαλέρης 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 2, Νεστέροβιτς 10, Γκόρντον 2, Σπανούλης 12 (1), Μπουρούσης 10, Κέσελ 3, Μαυροκεφαλίδης 18, Χαλπερίν 2, Νίλσεν 9, Παπανικολάου 15 (2), Τεόντοσιτς 9, Κατσίβελης.