ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 72-74

29/11/2010 (20:00) Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε κυριολεκτικά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ο Πανιώνιος κατάφερε και "έκλεψε" τη νίκη μέσα στα Ιλίσια από τον μαχητικό
29/11/2010 (20:00)

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε κυριολεκτικά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ο Πανιώνιος κατάφερε και "έκλεψε" τη νίκη μέσα στα Ιλίσια από τον μαχητικό Ηλυσιακό με 74-72. Επεισόδια σημάδεψαν το παιχνίδι, αφού ο κόσμος ξεσηκώθηκε και πέταξε μπουκάλια μέσα στο γήπεδο και  δεν άφηνε τους διαιτητές να φύγουν για να πάνε στα αποδυτήρια. Μεγάλος "πρωταγωνιστής" των νικητών ήταν ο Νίκος Μπάρλος.
Στα του αγώνα ο Hλυσιακός ξεκίνησε φουριόζος το παιχνίδι και με μπροστάρηδες τους Πρόγουελ και Χατζή μπόρεσε και πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 20-12.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι οι απόλυτοι κυρίαρχοι και εκμεταλλεύομενοι τα πολλά λάθη των "κυανέρυθρων", έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 39-28, ενώ στο 23’ η διαφορά έφτασε στο +12 (45-33). Ομως μέχρι εκεί αφού ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση του Πανιωνίου. Με "όπλο" την άμυνα, μπόρεσε και έτρεξε σερί 12-0 με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα στο σκορ με (53-54 στο 29’) πριν τη λήξη του δεκαλέπτου με το υπέρ τους 56-55.

Το ματς διατήρησε τον χαρακτήρα του ντέρμπι ως το τέλος. Ο Τόντιτς υπέπεσε σε βήματα έξι δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή με το σκορ στο 71-70 υπέρ των "κυανέρυθρων'. Ακολούθησε φάουλ στον Μπάρλο, ο οποίος ήταν ψύχραιμος και έκανε το 73-70 στα 5,6’’. Μετά το τάιμ άουτ του Κώστα Φλεβαράκη, ο Κυρίτσης πήρε τη μπάλα και ο Μπατής του έκανε άμεσα φάουλ (4,8’’) με τον γκαρντ του Ηλυσιακού να ευστοχεί και στις δύο βολές (72-73).

Στην επαναφορά ο Καρύδας επιχείρησε να κλέψει τη μπάλα από τον ΜακΛίοντ, εν μέρει τα κατάφερε, αλλά ο άσος του Πανιωνίου ανέκτησε την κατοχή, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για φάουλ, το οποίο δεν δόθηκε. Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, οργισμένοι οπαδοί πέταξαν σκουπιδοτενεκέ στους διαιτητές και τους επιτέθηκαν την ώρα που έμπαιναν στη φυσούνα χτυπώντας τη, μέχρι να επέμβουν τα ΜΑΤ για να επιβάλλουν την τάξη.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 39-28, 55-56, 72-74
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Τόμπσον 5, Καρύδας 2, Κυρίτσης 16(1), Χατζής 9(1), Παπαντωνίου 5,Τόντιτς 7(1), Κασελάκης 2, Μπάξτερ 11(1), Γαλιώτος 2, Πρόγουελ 13(.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ(Μπαρτζώκας): Μακ Λάουντ 8(1), Αθανασούλας 2, Βούγιανιτς 11 (2), Γιαννόπουλος, Μπατής 6 (1), Γιάνκοβιτς , Ιωάννου4, Σαρικόπουλος, Ελονού 6, Παραγιός 9, Μπάρλος 28(1).