ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 44-87

04/12/2010 (16:50) Σε μεσημεριανή βόλτα στην Θεσσαλονίκη για τον Παναθηναϊκό εξελίχθηκε η αναμέτρηση με τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο. Οι "πράσινοι" χωρίς να βρουν καμία αντίστ...
04/12/2010 (16:50)

Σε μεσημεριανή βόλτα στην Θεσσαλονίκη για τον Παναθηναϊκό εξελίχθηκε η αναμέτρηση με τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο. Οι "πράσινοι" χωρίς να βρουν καμία αντίσταση διέλυσαν τον "γηραιό" με 44-87  και πανηγύρισαν την έβδομη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει σχήματα εν όψει της αναμέτρησης της Πέμπτης με την Ολίμπια Λουμπλιάνας στο ΟΑΚΑ.
Κορυφαίοι για τον Παναθηναϊκό ο Σάτο με 20 πόντους, ο Καλάθης με 13 πόντους και 7 ασίστ και ο Βουγιούκας με 10 πόντους. Για τον Ηρακλή ξεχώρισαν ο Έβερετ με 10 πόντους και ο Μπόουλντιν με 9 πόντους.

Με τον αρχηγό του, Δημήτρη Διαμαντίδη να πετυχαίνει τους πρώτους πόντους ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε αποφασισμένος να καθαρίσει το παιχνίδι και νωρίς - νωρίς πήρε κεφάλι στο σκορ με 2-5. Ο Ηρακλής, με τον Μπόουλντιν έτρεξε σερί 6-0 και πήρε προβάδισμα στο παιχνίδι για πρώτη και τελευταία φορά με (8-5).

Όμως οι πρωταθλητές με τους Σάτο, Περπέρογλου και Διαμαντίδη έχτισαν μια διαφορά επτά πόντων και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι (20-25).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός είχε πάρει για τα καλά τον έλεγχο της αναμέτρησης, έσφιξε την άμυνα του, είχε πολύ καλές επιθετικές επιλογές και με μπροστάρη τον Σάτο έκλεισε το ημίχρονο στο + 24 (23-47).

Στην τρίτη περίοδο με τρίποντο του Τέπιτς και τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Βουγιούκα οι "πράσινοι" έκαναν σερί 7-0 και έστειλαν τη διαφορά στο +31 (23-54). Ο Ηρακλής απάντησε με ένα δικό του σερί 9-0 μειώνοντας σε 32-54 όμως ο Παναθηναϊκός ξύπνησε και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +29 με επιμέρους σερί 12-4.

Στην τελευταία περίοδο  όλα είχαν τελειώσει και ο Ζοτς έδωσε λεπτά συμμετοχής στους νεαρούς Ζούμπο και Καραμαλέγκο με τον πρώτο να πετυχαίνει και ένα τρίποντο.