ΑΕΚ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ 73-91

Του Γιώργου Νικολάου 04/12/2010 (18:19) Ο διαβασμένος Κολοσσός ήταν μία κλάση ανώτερος στο παρκέ του Ελληνικού από την ΑΕΚ, την… διέσυρε 91-73 και επιστρέφει θριαμβευτής στ
Του Γιώργου Νικολάου
04/12/2010 (18:19)

Ο διαβασμένος Κολοσσός ήταν μία κλάση ανώτερος στο παρκέ του Ελληνικού από την ΑΕΚ, την… διέσυρε 91-73 και επιστρέφει θριαμβευτής στη Ρόδο. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πήρε το μάξιμουμ από τους παίκτες του, ο Μηνάς Γκέκος δεν πήρε τίποτε (σ.σ. είναι προφανές ότι δεν θέλει κάποιους παίκτες). Παράλληλα, ο προπονητής της ΑΕΚ έδειξε ανήμπορος ν’ αντιδράσει στο επί μέρους σερί των τελευταίων λεπτών (22-5) και στο κρεσέντο του Πατ Καλάθη (34 πόντοι, 14 ριμπάουντ). Εντυπωσιακοί ήταν οι Άγγελος Τσάμης (8 πόντοι, 11 ασίστ), Σωτήρης Μανωλόπουλος (16 πόντοι σε 12 λεπτά).

Η "αεράμυνα" των παικτών της ΑΕΚ στην πρώτη περίοδο έδωσε την ευκαιρία στον Κολοσσό να κάνει επίδειξη ισχύος. Ομάδα με προσανατολισμό οι Ροδίτες προηγήθηκαν 26-12, κάνοντας στο παρκέ τα αυτονόητα: Διακριτοί ρόλοι στην επίθεση, εξαιρετική άμυνα, ριμπάουντ (36-19) και έλεγχος του ρυθμού απέναντι σε μία… κοιμισμένη αντίπαλο, που έμεινε καθηλωμένη στις δάφνες της νίκης επί του Περιστερίου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Γκέκος ξεκίνησε με τους Μελς, Σπαρκς, Καλλινικίδη, Δορκοφίκη, Ντικούδη υπό τις ιαχές οπαδών της ΑΕΚ, που ζητούσαν από τους παίκτες να ξυπνήσουν και να κάνουν… φάουλ! Οι "κιτρινόμαυροι" είχαν υποπέσει μόλις σε ένα φάουλ στα πρώτα δέκα λεπτά. Ιδια εικόνα όμως στο ξεκίνημα. Ο κουρασμένος… Ντικούδης υπέπεσε σε αντιαθλητικό και το σκορ έγινε 12-28 στο 11'.

Η άμυνα της ΑΕΚ ακόμη πελαγοδρομούσε και το σκορ έγινε 14-30 στο 12'. Ο Σφαιρόπουλος συνέχισε το "ροτέισον" και έδινε στον Κολοσσό την απαραίτητη φρεσκάδα για να αντέχει στην "αναιμική" αντεπίθεση των γηπεδούχων, που απλώς μείωσαν (στο 12') 20-30. Ο Καλάθης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έγραψε με τρίποντο το 20-33 (στο 13') δίχως αντίπαλο μπροστά του!

Η ΑΕΚ μείωσε στους εννιά (24-33). Ο Γκέκος ξέχασε τον Γκράντι στον πάγκο παρότι επιθετικά η ομάδα του υστερούσε. Ο Σπαρκς έληξε τον γόρδιο δεσμό στο 16' με τρίποντο και το σκορ έγινε 27-35. Ο Γκέκος έριξε τον Νικολαΐδη στο παρκέ. Η ΑΕΚ έδειξε πιο ευέλικτη, το σκορ έγινε 34-38 στο 17', αλλά τα συμπτώματα στην άμυνα δεν διορθώθηκαν. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με σκορ 39-48. Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με παίκτη λιγότερο για την ΑΕΚ(σ.σ τραυματίστηκε ο Δορκοφίκης), αλλά με παρόντα τον Γκράντι!

Με οδηγό τον Αμερικανό η ΑΕΚ μείωσε στο 22' σε 48-50 και "ξαναμπήκε" στο ματς. Η υπεροπλία στους ψηλούς (Χαρίσης - Γκόλεματς) ήταν εμφανής για τον Κολοσσό όταν ο Σφαιρόπουλος επέλεξε να "κτυπήσει" στη ρακέτα και οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 24' (48-57). Η ΑΕΚ μείωσε με Γκράντι  63-65. Φυσιολογική η κατάληξη της τρίτης περιόδου με σκορ 63-69.

Στην τέταρτη περίοδο, οι Γκράντι - Μακ άπλωσαν στο παρκέ το φυσικό τους ταλέντο και έδωσαν ώθηση στην ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν 68-69, αλλά ένα κρεσέντο του Μανωλόπουλου αποδείχθηκε αρκετό για να πάρει προβάδισμα νίκης (68-76 στο 35') ο Κολοσσός. Ακολούθησε μονόλογος των φιλοξενουμένων και το εντυπωσιακό επί μέρους σερί 22-5

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 39-48, 63-69, 73-91
ΑΕΚ (Γκέκος): Καστλ 2, Νικολαΐδης, Μακ 17 (1), Ντικούδης 12 (1), Δορκοφίκης 4, Καλλινικίδης 9 (1), Σπαρκς 5 (1), Γκράντι 11 (1), Μελς 13 (3).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 34 (3), Τζόρνταν 4, Πάνος 2, Μανωλόπουλος 16 (3), Ασημακόπουλος 6, Χαρίσης 12, Τσάμης 8, Παππάς 6, Γκόλεματς 3, Δάνας.