ΜΑΡΟΥΣΙ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 96-94

Της Νίκης Βασιλείου 04/12/2010 (19:10) Με μεγάλους πρωταγωνιστές, το πάθος,τα νεύρα και την ανάγκη για την νίκη,το Μαρούσι κατάφερε να κερδίσει τον Πανελλήνιο στην παρ
Της Νίκης Βασιλείου
04/12/2010 (19:10)

Με μεγάλους πρωταγωνιστές, το πάθος,τα νεύρα και την ανάγκη για την νίκη,το Μαρούσι κατάφερε να κερδίσει τον Πανελλήνιο στην παράταση  με 96-94 και να επιστρέφει στα νικηφόρα αποτελέσματα.Το παιχνίδι, ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης με τις δυο ομάδες, να πηγαίνουν πόντο - πόντο και να μην μπορούν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ.
Εκτός από τον Νέστορα Κόμματο πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε  ο Νταλιμπορ Μπάγκαριτς στο ντεμπούτο με τους "κιτρινόμαυρους" αλλά και ο Χουέρτας. Ενώ καθοριστική ήταν η εμφάνιση του Γιάννη Γκαγκαούδη στην παράταση.

Ο Πανελλήνιος ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με τον Μανώλη Παπαμακάριο μπόρεσε και πήρε προβάδισμα στο σκορ με 12-6 στο 4’. Σε εκείνο το σημείο διαιτητής Πηλοΐδης έβγαλε εκτός αγώνα τον Γιάννη Γκαγκαλούδη αφού τον χρέωσε με δεύτερο φάουλ που δεν υπήρχε και αμέσως τον χρέωσε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία. Το Μαρούσι αν και δεν είχε τον αρχηγό του, με τον Νέστορα Κόμματο μπόρεσε και ισορρόπησε το παιχνίδι και μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο.

Στη δεύτερη περίοδο ο Πανελλήνιος με τον Ούντριχ βρήκε τις λύσεις και προηγήθηκε με 32-25 στο 15’. Η ομάδα των βορείων προαστίων εκμεταλλεύτηκε την ένταση και την διακοπή του αγώνα στο 18’ από τον διαιτητή Πηλοΐδη και με συνεχόμενα τρίποντα έφτασε τη διαφορά στους έξι πόντους (43-37) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Αλεξανδρή συνέχισαν το ίδιο δυνατά και έφτασαν τη διαφορά στους δώδεκα πόντους (53-41). Η διαφορά έφτασε και στους 14 (60-46), όμως ο Πανελλήνιος με άμυνα ζώνης μπόρεσε και μείωσε στους έξι (63-57) στο 29’. Με τρίποντο του Ούντριχ με την έναρξη της τελευταίας περιόδου η διαφορά μειώθηκε στους πέντε (65-60), ενώ λίγο αργότερα οι Ολυμπιονίκες έριξαν τη διαφορά μέχρι και τρεις πόντους (66-63).

Στο 33’ ο Νέστορας Κόμματος πέτυχε τρίποντο και η διαφορά πήγε στους οκτώ (71-63) στο 34’. Με το σκορ στο 76-71 ο Κογιαντίνοβιτς αστόχησε σε δύο βολές ένα λεπτό πριν από το φινάλε και στην επίθεση του Πανελληνίου ο Κράμπενχοφτ πέτυχε δύο βολές για το 76-73. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαν στις βολές. Οι Κόμματος, Κογιαντίνοβιτς, και Μπάγκαριτς αστόχησαν κι έτσι με το σκορ στο 81-79 ο Βασίλης Ξανθόπουλος έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί ο  Ξανθόπουλος και ενώ το σκορ ήταν στο 94-94 έκανε φάουλ στον Χουέρτας και τον έστειλε στις βολές 5’’ πριν από το φινάλε. Στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Ούντριχ αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο και το Μαρούσι πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 43-37, 65-57, 81-81, 96-94
ΜΑΡΟΥΣΙ (Αλεξανδρής): Μπόγιτς, Νοέας, Μπάγκαριτς 17 (10ριμπ.), Ακεψιμαΐδης 6 (2), Χουέρτας 20 (3), Χαριτόπουλος 5, Γκαγκαλούδης 10 (1), Βαβάτσικος, Ουίντεν 9, Κογιαντίνοβιτς 10 (1), Σιαμανδούρας, Κόμματος 19 (3)
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 5 (1), Παπαμακάριος 12 (2), Μπέιλι 20 (10/10 βολές, 6 ασίστ), Καλαϊτζής, Κράμπενχοφτ 11, Καραθανάσης, Σκλάβος 8 (1), Ούντριχ 24 (2), Όστοϊτς 14 (8 ριμπ.), Κομποδιέτας, Τσακαλέρης