ΑΡΗΣ - ΚΑΒΑΛΑ 80-72

04/12/2010 (21:27)   Την τέταρτη νίκη του σημείωσε ο Άρης ο οποίος επιβάλλοντας τον ρυθμό του στην επανάληψη και κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο νίκησε την Καβάλα με 80-72. Τάκερ ...
04/12/2010 (21:27)

Την τέταρτη νίκη του σημείωσε ο Άρης ο οποίος επιβάλλοντας τον ρυθμό του στην επανάληψη και κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο νίκησε την Καβάλα με 80-72. Τάκερ με 16 πόντους, Ταπούτος με 13 και Νίκος Χατζηβρέττας με 12 οδήγησαν τους Θεσσαλονικείς στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα. Παράλληλα στο ντεμπούτο του με την κίτρινη φανέλα ο Μπόμπι Μπράουν σημείωσε 8 πόντους.

Όσον αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού, η Καβάλα βρίσκοντας λύσεις στα πρόσωπα του Γιόροβιτς και του Σίμονς ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση απέναντι στους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 23-20. Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Σαρόν Ντρούκερ ξεκίνησε δυνατά και με ένα σερί 6-0 προηγήθηκε με +6 (29-23). Οι φιλοξενούμενοι όμως του Δημήτρη Πρίφτη επανέκαμψαν γρήγορα και μείωσαν στο καλάθι (31-29) για να κλείσει το ημίχρονο με τον Άρη να προηγείται με 40-37.
Στην επανάληψη και το τρίτο δεκάλεπτο οι "κίτρινοι" κατάφεραν όπως προαναφέραμε να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και με ένα σερί 9-0 πήραν διψήφια διαφορά στο σκορ (49-37) με την Καβάλα να μειώνει στους 6 (51-45) στο 4ο λεπτό ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Θεσσαλονικείς να προηγούνται με 60-52.
Στην τέταρτη περίοδο λίγο έλειψε οι παίκτες του Σαρόν Ντρούκερ να γκρεμίσουν ότι έκτιζαν. Παρά το πολύ καλό ξεκίνημα που έκαναν που είχε σαν αποτέλεσμα να αυξήσουν την διαφορά στους +13 (65-52), οι παίκτες της Καβάλας κατάφεραν με ένα 8-0 σερί να ξαναμπούν στο παιχνίδι μειώνοντας στους 5 (65-60). Ωστόσο ο Νίκος Χατζηβρέτας αρχικά και ο Τάκερ στην συνέχεια έφεραν την διαφορά και πάλι σε διψήφιο νούμερο (70-60) και παρά το ότι η Ένωση κατάφερε να μειώσει εκ’ νέου στους 5 (72-67) με τρίποντο του Γιόροβιτς, ο Άρης αναδείχθηκε νικητής στο τέλος με 80-72.

Διαιτητές: Σχινάς - Αφεντουλίδης - Σώμος
Τα δεκάλεπτα: 23-20, 40-37, 60-52, 80-72
ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Μπράουν 8 (2), Ντάνστον 6, Ταπούτος 13 (1), Τάκερ 16 (2),, Χατζηβρέττας 12 (2), Χαραλαμπίδης 7, Σκορδίλης 8, Μπορόβνιακ 2, Χρυσικόπουλος 3 (1), Σλούκας 5 (1).
ΚΑΒΑΛΑ ( Πρίφτης): ΜακΙντος 4, Παλάσιο 20, Κοστόφ, Χαφ 3 (1), Παπανικολάου, Στεφανίδης 12 (2), Σίμονς 14, Γεωργάκης, Γιόροβιτς 19 (1), Καραποστόλου, Αγγελόπουλος.