ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 61-66

05/12/2010 (19:05) Με το ροζ φύλλο αγώνα έφυγε από την Νέα Σμύρνη το Περιστέρι επικρατώντας του Πανιωνίου με 66-61. Μάικ Κίνγκ με 15 και Γιούρε Μότσνικ με 12 πόντους ήταν οι πρωτ...
05/12/2010 (19:05)

Με το ροζ φύλλο αγώνα έφυγε από την Νέα Σμύρνη το Περιστέρι επικρατώντας του Πανιωνίου με 66-61. Μάικ Κίνγκ με 15 και Γιούρε Μότσνικ με 12 πόντους ήταν οι πρωτεργάτες της νίκης, ενώ από τους γηπεδούχους ο Γιώργος Τσιάρας έκανε τα πάντα σημειώνοντας 26 πόντους (και ο μόνος με διψήφιο αριθμό πόντων).
Ο 27χρονος πάουερ φόργουορντ με 13 πόντους που σημείωσε στο πρώτο δεκάλεπτο κρατούσε τον Πανιώνιο στο παιχνίδι (17-17 το πρώτο δεκάλεπτο), ενώ παράλληλα διέλυε κάθε προσπάθεια των φιλοξενούμενων για να φύγουν με διαφορά στο σκορ (είχαν προηγηθεί με +6 (4-10 στο 4’ και με +7 (9-16) στο 2’).

Στη δεύτερη περίοδο με τον Τσιάρα να "πυροβολεί" και πάλι από την περιφέρεια ο Πανιώνιος πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 20-17, ενώ με 7-0 σερί οι Νεοσμυρνιώτες προηγήθηκαν και με +6 (29-23 στο 4’) για να κλείσει το ημίχρονο με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπροστά με +4 (32-28).

Στην επανάληψη ο Πανιώνιος ξέφυγε με +6 (36-30) αλλά οι "κυανοκίτρινοι" με τους Τσιάκο και Σκοτ έφεραν το ματς στον πόντο (37-36), ενώ μετά από ώρα οι "πρίγκιπες" της δυτικής όχθης πήραν προβάδισμα έπειτα από λέι απ του Τσιάκου (37-38). Το παιχνίδι έπειτα οδηγήθηκε στην γραμμή των βολών με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται ψύχραιμες και το δεκάλεπτο να τελειώνει με 45-47 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Περιστέρι με τρίποντο του Σκοτ κατάφερε να ξεφύγει με +5 (45-50), ενώ με συνεχόμενες προσπάθειες του Μάικ Κίνγκ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με +8 (48-56). Ο Τσιάρας με γκολ φάουλ στο 3’ κατάφερε να κατεβάσει την διαφορά στους τέσσερις (53-57), ενώ με τρίποντο του Γιαννόπουλου το παιχνίδι πήγε στο καλάθι (58-59).

Ακολούθησε ένας καταιγισμός τριπόντων από τις δύο ομάδες με τους Σκοτ για το Περιστέρι και Μακ Λίοντ για τον Πανιώνιο να πρωταγωνιστούν για να δώσει τελικά την λύση ο Μάικ Κίνγκ.