ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΡΗΣ 93-62

Του Φώτη Δουκάκη 11/12/2010 (18:52) Τι κι αν έλειπαν ο Μάικ Μπατίστ και ο Άλεκς Μάριτς; Ο Παναθηναϊκος απο την αρχή του αγώνα έκανε σαφείς τις προθέσεις του να παίξει μέσα απ...
Του Φώτη Δουκάκη
11/12/2010 (18:52)

Τι κι αν έλειπαν ο Μάικ Μπατίστ και ο Άλεκς Μάριτς; Ο Παναθηναϊκος απο την αρχή του αγώνα έκανε σαφείς τις προθέσεις του να παίξει μέσα απο το "ζωγραφιστό". Το... "γνωστό-άγνωστο" passing game των παικτών του Ομπράντοβιτς έδωσε λύσεις στο σκοράρισμα, με τον Ίαν Βουγιούκα να πετυχαίνει 14 πόντους. Ο Άρης από την άλλη δυσκολεύτηκε πολύ απο την επιθετική άμυνα των "πρασίνων", η οποία ανάγκασε τους "κιτρίνους" να υποπέσουν σε 7 λάθη. Τάκερ και Ταπούτος είχαν απαντήσεις στο zone press του Παναθηναϊκου, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 30-16.

Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης προσπάθησε να απειλήσει με ατομικές προσπάθειες, μείωσε σε 32-24, αλλά μην καταφέρνοντας να ελέγξει τα ριμπάουντ και με κακές επιλογές στην επίθεση, έδωσε το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να τρέξει στον αιφνιδιασμό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα απροετοίμαστες άμυνες, με τους "πρασίνους" να εκμεταλλεύονται τις έξτρα πάσες στο έπακρο. Μοιραία λοιπόν οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με σκορ 55-29.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο. Ο Παναθηναϊκός τιμώρησε κάθε λάθος των "κιτρινόμαυρων" και στο 26' βρέθηκε πολύ μπροστά στο σκορ 73-36. Ο Ομπράντοβιτς βλέποντας την διαφορά να εκτοξεύεται, έβαλέ στο παιχνίδι τον νεαρό Ζούμπο, ενώ ο Άρης τα περίμενε όλα από τον πολύ σταθερό απόψε Χαραλαμπίδη και τον Μπορόβνιακ. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να μην καταφέρνουν πολλά σε αυτήν και τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +35 με 80-45.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους παίκτες του Άρη ωστόσο να μειώνουν σε 87-62 στο 38' αλλά ο Παναθηναίκος με ένα 6-0 σερί, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα σε 93-62.

Το γεγονός
Πριν μερικά χρόνια δεν θα έπεφτε καρφίτσα. Σήμερα παρατάχθηκαν στο παρκέ 80 τίτλοι. Στις κερκίδες βρέθηκε λιγοστός κόσμος κάτι που πρέπει να προβληματίσει κάποιους. Το κρύο θα μπορούσε να είναι μια δικαιολογία... Αν παίζανε σε ανοιχτό γήπεδο...

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
(Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 11, Περπέρογλου 4, Φώτσης 4, Σάτο 11, Νίκολας 5, Τσαρτσαρής 8, Διαμαντίδης 10, Βουγιούκας 16, Καλάθης 8, Μπόγρης 2, Καϊμακόγλου 11, Ζούμπος 3.
ΑΡΗΣ
(Ντρούκερ): Μπράουν 7, Ντάνστον 2, Ταπούτος 6, Τάκερ 8, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 4, Χαραλαμπίδης 15, Σκορδίλης 2, Μπορόβνιακ 12,  Χρυσικόπουλος 5, Σλούκας 1.