ΠΑΟΚ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 76-55

11/12/2010 (18:13) Ο ΠΑΟΚ αποδείχθηκε ότι έχει πολύ εύκολο έργο απέναντι στον Πανελλήνιο, τον οποίο και κέρδισε με 76-55, σε ένα ματς που ουδέποτε αγχώθηκε. Καλό μπάσκετ από το...
11/12/2010 (18:13)

Ο ΠΑΟΚ αποδείχθηκε ότι έχει πολύ εύκολο έργο απέναντι στον Πανελλήνιο, τον οποίο και κέρδισε με 76-55, σε ένα ματς που ουδέποτε αγχώθηκε. Καλό μπάσκετ από τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου, προβλημάτισε και πάλι ο Πανελλήνιος που έμεινε στη μία νίκη σε επτά αγώνες.
Ο καλός και εύστοχος ΠΑΟΚ απέναντι σε έναν άτολμο και χωρίς ενέργεια Πανελλήνιο κατάφερε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο να χτίσει θεμέλια για μια εύκολη νίκη.
Όλο το πρώτο εικοσάλεπτο αποδείχθηκε σενάριο με έναν ρόλο. Οι γηπεδούχοι κυριολεκτικά με το ξεκίνημα παρέσυραν στον ρυθμό τους τούς παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου που ανήμποροι αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο.

Ο Πανελλήνιος στα τρία πρώτα λεπτά της αναμέτρησης δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε έναν πόντο και το ματς ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 9-0 επτά λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον δικέφαλο να προηγείται 23-11 και τους παίκτες του Μαρκόπουλου να βλέπουν το καλάθι σαν βαρέλι.

Η άμυνα του Πανελληνίου είχε πολλά και σημαντικά θέματα να λύσει, όμως, σε όλη την διάρκεια του πρώτου εικοσαλέπτου δεν ενόχλησε καν τους γηπεδούχους. Με καλό ρυθμό και καλές επιλογές ο ΠΑΟΚ περνούσε τακτικά τη μπάλα στον Παπαδόπουλο, κοντά στο καλάθι και από εκεί δημιουργούσε τις κατάλληλες προϋποθέσεις για να επιτεθεί.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα. Ο ΠΑΟΚ είχε το μακρινό σουτ να δουλεύει στην εντέλεια, ο Πανελλήνιος δεν μπορούσε να ελέγξει το ρυθμό και η διαφορά ολοένα και αυξανόταν για τους γηπεδούχους. Ο Γκετσέφσκι αν και αντικαταστάτης του Παπαδόπουλου στη θέση του σέντερ, έδωσε πολύτιμες λύσεις από το τρίποντο και στο τέλος του εικοσαλέπτου το σκορ είχε γίνει 42-19.

Ο Πανελλήνιος με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους προσπάθησε να γίνει πιο πιεστικός στην άμυνά του και η αλήθεια είναι ότι κατάφερε να ρίξει τη διαφορά και από το -25 που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά για τον ΠΑΟΚ να μειώσει μέχρι και στο -15.

Αυτό ωστόσο ήταν το μοναδικό αν και ιδιαίτερα μικρό ξέσπασμα για τους φιλοξενούμενους. Ο ΠΑΟΚ δεν έχασε τη συγκέντρωσή του διατηρήθηκε σε υψηλές γι' αυτόν διαφορές και μετέτρεψε το ματς σε έναν υγιεινό περίπατο.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 42-19, 58-40, 76-55.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 15 (1), Αράπης, ΜακΓκραθ 12 (4), Αποστολίδης 6, Δέδας 6 (2), Ντόζιερ 15, Γκρέι 2, Παπαδόπουλος 10, Γιαννακίδης, Καλλές, Γκετσέφσκι 10 (2), Καλαμπάκας.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 7 (1), Μπέιλι 6 (2), Κράμπενχοφτ 15 (1), Καραθανάσης, Σκλάβος, Ούντριχ 6, Όστοϊτς 12, Κομποδιέτας, Τσακαλέρης 9 (3).