ΗΡΑΚΛΗΣ - ΜΑΡΟΥΣΙ 59-68

11/12/2010 (19:00) Ένα 5-0 σερί στο 3ο λεπτό του τέταρτου δεκαλέπτου με πρωταγωνιστές τους Φέλιξ Κογιαντίνοβιτς και Δημήτρη Χαριτόπουλο ήταν αρκετό για να οδηγήσει το Μαρο
11/12/2010 (19:00)

Ένα 5-0 σερί στο 3ο λεπτό του τέταρτου δεκαλέπτου με πρωταγωνιστές τους Φέλιξ Κογιαντίνοβιτς και Δημήτρη Χαριτόπουλο ήταν αρκετό για να οδηγήσει το Μαρούσι στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα νικώντας τον Ηρακλή μέσα στο Ιβανώφειο με 68-59 για την 8η αγωνιστική της Α1 των ανδρών.

Οι φιλοξενούμενοι του Βαγγέλη Αλεξανδρή ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, με τον Ηρακλή να πληρώνει την αστοχία του τόσο στα δίποντα όπου είχε 17/49, όσο και στα τρίποντα όπου είχε 2/19.

Όσον αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι του Ντάρκο Ρούσο προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με +2 πόντους (13-11). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο "γηραίος"  κατάφερε με τους Κομπρίβιτσα και Δεμερτζή να ξεφύγει με +5 (17-12), όμως οι φιλοξενούμενοι του Βαγγέλη Αλεξανδρή κατάφεραν να την ανατρέψουν κλείνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα +6 πόντων (23-29).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ηρακλή με τους Εϊουταβίτσιους και Παπανικολόπουλο κατάφεραν να μειώσουν στον έναν πόντο (30-31), για να απαντήσει το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων με ένα επιμέρους σκορ 9-2 που του έδωσε προβάδισμα +9 (32-41). Οι γηπεδούχοι όμως με ένα δικό του επιμέρους σκορ 7-3 κατάφεραν να μειώσουν στους πέντε (39-44).

Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Ντάρκο Ρούσο κατάφεραν και έφεραν το παιχνίδι στο καλάθι (43-44), ενώ με γκολ φάουλ του Κοπρίβιτσα ισοφάρισαν σε 46-46 στο 6ο λεπτό. Το παιχνίδι μετατράπηκε σε πραγματικό θρίλερ, με την λύση να δίνουν τελικά όπως αναφέραμε και στον πρόλογό μας αρχικά ο Κογιαντίνοβιτς με τρίποντο-μαχαιριά και ενώ το σκορ ήταν 53-54 και στην συνέχεια ο Χαριτόπουλος, ο οποίος ανέβασε την διαφορά στους +6 (53-59) για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με 68-59 υπέρ του Αμαρουσίου.