ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 73-49

12/12/2010 (15:08) Παράσταση για έναν ρόλο! Ο Πανιώνιος αντιστάθηκε για ένα ημίχρονο στον Κολοσσό, αλλά στη συνέχεια... λιποθύμησε. Η ομάδα της Ρόδου επικράτησε με 73-49 και πρ
12/12/2010 (15:08)

Παράσταση για έναν ρόλο!
Ο Πανιώνιος αντιστάθηκε για ένα ημίχρονο στον Κολοσσό, αλλά στη συνέχεια... λιποθύμησε. Η ομάδα της Ρόδου επικράτησε με 73-49 και πρόσθεσε άλλη μια σημαντική νίκη στο "σακούλι" της βαθμολογίας.
Ο Πατ Καλάθης βρέθηκε και πάλι σε καλή μέρα και ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, αλλά αυτή τη φορά είχε και τη σημαντική συμπαράσταση στο σκοράρισμα από τους Τσάμη, Παππά και Γκόλεματς. Από την αντίπερα όχθη, μόνο ο Βούγιανιτς κατάφερε να αγγίξει το διψήφιο νούμερο πόντων.

Το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο φάνταζε ως ντέρμπι, αφού οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά και ήταν κοντά στο σκορ με τον Κολοσσό να έχει ελαφρύ προβάδισμα. Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο... δύσκολα στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Πανιώνιο να βρίσκει λύσεις, να μένει στο παιχνίδι αλλά και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντου.

Στην επανάληψη όμως, κάτι... μαγικό έγινε, αφού η διάθεση και η θέληση των "κυανέρυθρων" εξανεμίστηκε, σε αντίθεση με τους παίκτες του Κολοσσού που διατήρησαν τον ρυθμό τους σε υψηλό επίπεδο. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Πανιώνιος σημείωσε 18 πόντους σε ένα ολόκληρο ημίχρονο, με τον Κολοσσό να σημειώνει 43!

Η καλή άμυνα των γηπεδούχων, αλλά και τα λάθη του Πανιώνιου μετέτρεψαν το ντέρμπι σε... παράσταση για έναν ρόλο με το Όσκαρ να πηγαίνει στην ομάδα της Ρόδου.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 30-31, 51-40, 73-49.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 14, Καυκής 1, Τζόρνταν 6, Πάνος 3 (1), Ασημακόπουλος 8 (1), Χαρίσης 7, Τσάμης 12, Παππάς 12, Γκόλεματς 10, Γεωργαλής.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): ΜακΛίοντ 4, Αθανασούλας 3 (1), Βούγιανιτς 10, Γιαννόπουλος, Τσιάρας 5, Μπατής 6 (1), Καββαδάς, Ιωάννου 7 (1), Ελονού 3, Παραγιός, Μπάρλος 8 (1).