ΚΑΒΑΛΑ - ΑΕΚ 89-86

12/12/2010 (20:00) Η ΕΡΤ "κλείδωσε" την αναμέτρηση Καβάλας - ΑΕΚ στο ψηφιακό, άρα λίγοι εκ των φιλάθλων είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το ματς - θρίλερ της Καλαμίτσας. ...
12/12/2010 (20:00)

Η ΕΡΤ "κλείδωσε" την αναμέτρηση Καβάλας - ΑΕΚ στο ψηφιακό, άρα λίγοι εκ των φιλάθλων είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το ματς - θρίλερ της Καλαμίτσας. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 89-86 της "Ένωσης", διατήρησαν το αήττητο στην έδρα τους, αλλά οι ηττημένοι δικαιούνται να φωνάζουν για τους… Τανατζή - Παναγιώτου!
Οι δύο ρέφερι συνεχίζοντας το κακό σερί πολλών συναδέλφων τους στην εφετινή περίοδο θέλησαν να κλέψουν την δόξα του Σωτήρη Καραποστόλου.
Ο τελευταίος πέτυχε το καθοριστικό τρίποντο στα 30 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, έγραψε το 86-81 και ουσιαστικά πιστοποίησε τη σαφή ανωτερότητα της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο.

Το βέβαιον είναι, ότι ο Δημήτρης Πρίφτης και οι παίκτες του αιφνιδιάστηκαν από το πάθος των παικτών του Μηνά Γκέκου, ο οποίος αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει τον… Νίκο Παπανικολάου ακόμη και σε θέση σέντερ!

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε με σύνθεση ανάγκης, καθώς εξαιτίας του λιτού ρόστερ και της απουσίας των Δορκοφίκη, Μελς δεν είχε περιθώρια ουσιαστικής αντίδρασης. Κι όμως… Η ΑΕΚ αντιστάθηκε. Προηγήθηκε 12-0 και 22-11, αλλά ένα... αλησμόνητο σερί τεχνικών ποινών εις βάρος της προκάλεσε εμπλοκή. Παράλληλα, έχασε στο 5ο λεπτό τον Ακη Καλλινικίδη (σ.σ αποχώρησε αιμόφυρτος από αγκωνιά του Σίμονς στο φρύδι και επέστρεψε στο δεύτερο μέρος).

Η Καβάλα μείωσε στον πόντο (30-31). Ο Άντονι Γκράντι (που έπαιζε και πλέι μέικερ) έπιασε δουλειά και χάρη σ’ αυτόν η ΑΕΚ μπήκε στα αποδυτήρια με σκορ 45-38.  Στο δεύτερο μέρος, η Καβάλα τιμώρησε την αναγκαστική χρήση της άμυνας ζώνης, προηγήθηκε 61-56 και βρέθηκε στην θέση του οδηγού, με την ΑΕΚ υπερφορτωμένη με φάουλ από νωρίς.

Ο Δήμος Ντικούδης έδωσε μία ελπίδα στην ΑΕΚ γράφοντας το 68-67, αλλά οι γηπεδούχοι εκεί που έφτασαν το ματς δεν το έχαναν. Στα 5 δευτερόλεπτα ο Σίμονς "αποτελείωσε" την ΑΕΚ (89-83), ενώ το τελικό 89-86 έγραψε με τρίποντο ο Γκράντι.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 38-45, 64-63, 89-86
ΚΑΒΑΛΑ (Πρίφτης): ΜάκΙντος 9 (2), Παλάσιο 23 (1), Κοστόφ 3 (1), Χαφ 3 (1), Στεφανίδης 3 (1), Σίμονς 13, Γιόροβιτς 15 (2), Καραποστόλου 17 (3), Αγγελόπουλος 3 (1).
ΑΕΚ (Γκέκος): Καστλ 5 (1), Νικολαϊδης 15 (3), Παπανικολάου 9 (1), Μακ 8 (1), Ντικούδης 9 (1), Αντωνάκης 2, Καλλινικίδης 7, Σπαρκς 6 (2), Γκράντι 25 (3).