ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 60-91

Του Νίκου Κώνστα 16/12/2010 (20:28) Στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 8η αγωνιστική μεταξύ του Ηλυσιακού και του Ολυμπιακού, στο κλειστό των Ιλισίων οι φιλοξενούμενοι κατάφε

Του Νίκου Κώνστα
16/12/2010 (20:28)

Στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 8η αγωνιστική μεταξύ του Ηλυσιακού και του Ολυμπιακού, στο κλειστό των Ιλισίων οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν δια περιπάτου με 60-91, καθώς ο Ηλυσσιακός δεν έφερε πολλές αντιστάσεις. Η παρουσία του Γουέμπ δεν ικανοποίησε. Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς δοκίμασε πολλά συστήματα κατά την διάρκεια του αγώνα και έμεινε ικανοποιημένος από την απόδοση των παικτών του καθώς δεν είχαν τα γνωστά σκαμπανεβάσματα. Ενώ για ακόμα μια φορά δεν έλειψαν τα επεισόδια. Φίλαθλοι του Ολυμπιακού και αστυνομία συνεπλάκησαν εκτός γηπέδου.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός με αιχμή του δόρατος τον Γιάννη Μπουρούση και τον Βασίλη Σπανούλη με 11 και 8 πόντους αντίστοιχα, θέλησε να βάλει τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση επί του Ηλυσιακού στα Ιλίσια. Οι εννέα πόντοι του Μπάξτερ δεν βρήκαν συμπαραστάτες και έτσι διαμορφώθηκε το 19-28.

Όπως τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο, έτσι ακριβώς ξεκίνησε και το δεύτερο. Ο Ολυμπιακός να σκοράρει και ο Ηλυσιακός να αστοχεί. Ο Ηλυσιακός όχι μόνο δεν κατάφερε να μειώσει την διαφορά των 9 πόντων, αλλά έδωσε την δυνατότητα στον Ολυμπιακό να την αυξήσει φτάνοντας τη διαφορά στους 15 πόντους και το ημίχρονο να κλείνει με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 29-44.

Οι οδηγίες των προπονητών κατά την διάρκεια της ανάπαυλας του ημιχρόνου δεν κατάφεραν και πολλά. Ο Ολυμπιακός μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο λίγο μουδιασμένος κάτι που δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί ο Ηλυσιακός. Πολλά λάθη και από τις δυο ομάδες. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρίσκει τον Ηλυσιακό να ηττάται με 50-65.

Το τέταρτο δεκάλεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί μέσα στο παρκέ χωρίς να αφήσει περιθώρια στον Ηλυσιακό. Το τελικό 60-91 υπέρ του Ολυμπιακού, είναι απόλυτα δίκαιο.

Τα δεκάλεπτα: 19–28, 29-44, 50-66, 60-91
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Καπινιάρης, Καρύδας 4, Γουέμπ, Κυρίτσης 13 (1), Χατζής 5 (1), Παπαντωνίου , Κανονίδης, Κούκουλας, Τόντιτς 11, Κασελάκης 4, Μπάξτερ 21 (2), Γαλιότος 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 3, Νεστέροβιτς 11, Γκόρντον 4, Σπανούλης 14 (2), Μπουρούσης 13 (1), Κέσελ 11 (1), Πελεκάνος, Μαυροκεφαλίδης 14, Χαλπερίν 13 (1), Γλυνιαδάκης, Έρτσεγκ 8 (1), Τεόντοσιτς.