ΜΑΡΟΥΣΙ - ΠΑΟΚ 81-76

Του Δημήτρη Τσοπανάκη 19/12/2010 (10:17) Το τρία στα τρία πανηγύρισε το Μαρούσι το οποίο έπειτα από ματς - θρίλερ νίκησε στην παράταση τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Αγίου Θωμά μ
Του Δημήτρη Τσοπανάκη
19/12/2010 (10:17)

Το τρία στα τρία πανηγύρισε το Μαρούσι το οποίο έπειτα από ματς - θρίλερ νίκησε στην παράταση τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Αγίου Θωμά με 81-76 για την 9η αγωνιστική της Α1. Κόμματος με 17 πόντους και Μπάγκαριτς επίσης με 17 ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή, με τους Ουίντεν με 15 πόντους και Γκαγκαλούδη με 14 να ακολουθούν.

Από την άλλη ο "Δικέφαλος" του Βορρά στηρίχτηκε στο δίδυμο των Αμερικανών του Γκρέι και Μάρσαλ που σημείωσαν από 25 και 17 πόντους αντίστοιχα, με τον Λάζαρο Παπαδόπουλο να προσθέτει άλλους 18.

Όσον αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι με τους Γκαγκαλούδη και Ουίντεν πήραν έναν προβάδισμα +5 (22-17), με τον Τζάστιν Γκρέι να μειώνει για το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου στους τρεις (22-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με την κλάση του Γιάννη Γκαγκαλούδη να μιλάει και πάλι το Μαρούσι ξέφυγε με +6 (33-27), ωστόσο ο Ρόουλ Μάρσαλ αποτελώντας τον στυλοβάτη επιθετικά για τους Θεσσαλονικείς έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια πίσω με +1 (39-38).

Στην επανάληψη ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να ξεφύγει μπροστά με +1 (54-55) και ενώ πριν είχε προηγηθεί μια διαφορά +5 (47-42) για τους Αμαρουσιώτες, για να ισοφαρίσουν οι Γκρέι και Παπαδόπουλος σε 47-47.

Στην τέταρτη περίοδο παρά το ότι το Μαρούσι απέκτησε δύο φορές σημαντικό προβάδισμα στο παιχνίδι (63-57 στο 5' και 66-59 στο 3' αμφότερες με τρίποντα των Ουίντεν και Κογιαντίνοβιτς), ο ΠΑΟΚ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και με τους Μάρσαλ και Γκρέι μείωσε αρχικά σε 66-63, με τον πρώτο να ευστοχεί σε 2/2 βολές στέλνοντας έτσι το ματς στην παράταση (66-66).

Στο έξτρα πεντάλεπτο τα πάντα κρίθηκαν όταν ο Νέστορας Κομμάτος με εύστοχο σουτ από τα 6,75 έδωσε προβάδισμα +3 (77-74) 1 λεπτό πριν λήξη η παράταση, με τον Γκρέι αρχικά να αστοχεί σε σουτ επίσης από την περιφέρεια και τον Γκετσέφσκι να μην μπορεί να μειώσει από την γραμμή των βολών.

Με νέο εύστοχο σουτ του 33χρονου σμολ φόργουορντ το Μαρούσι πήρε αέρα +5 (79-74) και ενώ απέμεναν 15 δευτερόλεπτα για να τελειώσει το παιχνίδι με τον Γκαγκαλούδη να γράφει με 2/2 βολές το τελικό.

Διαιτητές: Αναστόπουλος - Παπαπέτρου - Μητσόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 22-19, 39-38, 54-55, 66-66 (κ.α.), 81-76
ΜΑΡΟΥΣΙ (Αλεξανδρής): Μπόγιτς 8, Νοεάς, Μπάγκαριτς 17, Χουέρτας 4, Χαριτόπουλος, Γκαγκαλούδης 14 (1), Ουίντεν 15 (3), Κογιαντίνοβιτς 6 (1), Σιαμανδούρας, Κόμματος 17 (1).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 17 (1), ΜακΓκράθ 2, Αποστολίδης, Δέδας 4, Ντόζιερ 6, Γκρέι 25 (3), Παπαδόπουλος 18, Γιαννακίδης, Καλλές, Γκετσέφσκι 4.