ΑΡΗΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ 94-85

19/12/2010 (11:29) Ο Άρης επιβλήθηκε του Ηρακλή με 94-85, σε ένα παιχνίδι που τα βρήκε… σκούρα, αλλά εκμεταλλεύτηκε ένα καλό τρίτο δεκάλεπτο που έκανε και έβαλε τις βάσεις για...
19/12/2010 (11:29)

Ο Άρης επιβλήθηκε του Ηρακλή με 94-85, σε ένα παιχνίδι που τα βρήκε… σκούρα, αλλά εκμεταλλεύτηκε ένα καλό τρίτο δεκάλεπτο που έκανε και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κώστας Σλούκας που σημείωσε 17 πόντους, μοίρασε 6 ασίστ και μάζεψε 5 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησαν οι Ταπούτος και Χατζηβρέττας με 15 και 14.
Ο Ηρακλής δεν φάνηκε να… φοβάται από την "αύρα" του Αλεξανδρείου και μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο αιφνιδιάζοντας έτσι τον Άρη.

Οι παίκτες του Ρούσο προηγήθηκαν στο σκορ (12-5), αλλά οι "κίτρινοι" δεν έμειναν με σταυρωμένα χέρια και με τον Ταπούτο να πατάει το γκάζι άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά και να ισοφαρίζουν στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σλούκας ανέλαβε τον ρόλο του οργανωτή και κατάφερε να "μοιράσει" το παιχνίδι έτσι ώστε ο Άρης πέρασε μπροστά με 37-31. Ο Ηρακλής βρήκε τις λύσεις και μείωσε στους τρεις πόντους, αλλά το ημίχρονο βρήκε και πάλι τους γηπεδούχους με προβάδισμα έξι πόντων.

Στην επανάληψη όμως, οι παίκτες του Ντρούκερ μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς. Με πολύ καλή άμυνα και τους Χατζηβρέττα, Ντάνστον να οδηγούν στην επίθεση, η διαφορά ανέβηκε στο +16, η οποία όμως δεν κράτησε πολύ αφού ο "γηραιός" την κατέβασε στους επτά.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στον Άρη, αφού ο Ηρακλής δεν είχε τις… δυνάμεις να κάνει την ανατροπή. Μείωσε σε 88-84, αλλά από εκεί και πέρα, οι "κίτρινοι" έβαλαν τα πράγματα σε… τάξη και έφτασαν ως τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 49-43, 70-63, 94-85
AΡΗΣ (Ντρούκερ): Μπράουν 4 (1), Ντάνστον 13, Ταπούτος 15 (2), Τάκερ 13 (1), Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 14 (1), Χαραλαμπίδης 11, Σκορδίλης, Μπορόβνιακ 7, Χρυσικόπουλος, Σλούκας 17 (2).
ΗΡΑΚΛΗΣ (Ρούσο): Μπόουλντιν 16 (1), Δεμερτζής, Παπανικολόπουλος 7 (1), Αγγελακόπουλος, Τζάζβιν 16, Πέτροβιτς 15 (2), Κοπρίβιτσα 15 (1), Δέσπος, Εϊτουτάβιτσιους 14 (3), Λαμπρόπουλος 2.