ΑΕΚ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 78-95

Του Γιώργου Νικολάου  19/12/2010 (11:38) Όσοι οπαδοί της ΑΕΚ, λίγοι, πιο λίγοι από κάθε άλλη φορά -παρά το κάλεσμα της διοίκησης- έσπευσαν στο "παγερό" Ελληνικό προσδοκούσαν ...
Του Γιώργου Νικολάου
19/12/2010 (11:38)

Όσοι οπαδοί της ΑΕΚ, λίγοι, πιο λίγοι από κάθε άλλη φορά -παρά το κάλεσμα της διοίκησης- έσπευσαν στο "παγερό" Ελληνικό προσδοκούσαν η ομάδα τους να μην διασυρθεί. Και δεν διασύρθηκε. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 95-78, έπειτα από το σύνηθες ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, αλλά στο πρώτο ημίχρονο βρήκε αντίσταση.
Ο Μηνάς Γκέκος πήρε το ρίσκο για σκληρή άμυνα με το "καλημέρα". Οι παίκτες του ανταποκρίθηκαν και κατάφεραν να δημιουργήσουν συνθήκες ντέρμπι σ’ ένα ματς, που άπαντες ήξεραν (βέβαια) τον νικητή από πριν.

Ο Παναθηναϊκός εκτέλεσε 10 βολές στο πρώτο τετράλεπτο και να ισοφαρίζει σε 12-12 με τον Τέπιτς. Νωρίτερα, οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί 10-4 και 12-6, όμως ακολούθησε ένα επιμέρους 6-1 που έκανε το σκορ 19-13 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Οι παίκτες του Γκέκου αντέδρασαν ψύχραιμα και μείωσαν στον πόντο (22-23) με το τέλος της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε πήρε προβάδισμα, αλλά η ελλιπής… ΑΕΚ επέμεινε. Στο 18' η ΑΕΚ προηγήθηκε 40-38 και ήταν η τελευταία φορά που συνέβη κάτι τέτοιο. Ο Τσαρτσαρής έγραψε το 42-44 του ημιχρόνου με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει τα ριμπάουντ (7-18).

Η ΑΕΚ κοιτούσε στα μάτια τον Παναθηναϊκό μέχρι και το 23' με το σκορ στο 49-49. Στη συνέχεια, τα φάουλ άρχισαν να λυγίζουν την γηπεδούχο, η άμυνα χαλάρωσε, οι "πράσινοι" σοβαρεύτηκαν και το ματς κρίθηκε. Ένα επιμέρους σερί (23-2) από πλευράς των παικτών του Ζέλικο Ομπράντοβιτς αποδείχθηκε αρκετό για να "κλειδώσει" τη νίκη με το σκορ στο 51-72. Οι "πράσινοι" εκτέλεσαν την ΑΕΚ με τα τρίποντα, αλλά και με πρωταγωνιστές τους Kώστα Τσαρτσαρή - Δημήτρη Διαμαντίδη.

Ο Άντονι Γκράντι (28 π.) ήταν η μοναδική επιθετική αξιόπιστη λύση για την ΑΕΚ, ενώ βοήθειες έδωσε και ο Δήμος Ντικούδης. Με πολιτική περιβολή παρακολούθησαν την αναμέτρηση οι τραυματίες Δορκοφίκης, Παπανικολάου, Μελς. Ο Σπαρκς αγωνίστηκε μάλλον για τελευταία φορά.

Το ρόστερ της ΑΕΚ συμπλήρωσαν οι έφηβοι Αντωνάκης (σ.σ. έπαιξε για 7 λεπτά), Κοκκινόπουλος, Μάτος, Φωτητζόγλου, αλλά και ο (πρώην έφηβος) Τζόλος, ο οποίος αναμένει "επί ματαίω" να πάρει ευκαιρία από τον Γκέκο. Απόντες από πλευράς Παναθηναϊκού ήταν οι Μπατίστ, Μάριτς.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 42-44, 54-72, 78-95
ΑΕΚ
(Γκέκος): Καστλ 8 (1), Νικολαϊδης 11 (3), Μακ 11 (1), Ντικούδης 18 (2), Αντωνάκης, Καλλινικίδης, Σπαρκς 2, Γκράντι 28.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 9, Περπέρογλου 2, Φώτσης 8 (2), Σάτο 8, Νίκολας 11 (3), Τσαρτσαρής 19, Διαμαντίδης 17 (3), Βουγιούκας 8, Καλάθης 5, Καϊμακόγλου 8 (1).