ΙΚΑΡΟΣ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 69-84

Του Νίκου Βαγγέλη 19/12/2010 (14:20) Ο Κολοσσός δραπέτευσε από την έδρα του Ίκαρου με το ροζ φύλλο αγώνα νικώντας με 84-69 για την 9η αγωνιστική της Α1 τω ανδρών. Κορυφαίοι των
Του Νίκου Βαγγέλη
19/12/2010 (14:20)

Ο Κολοσσός δραπέτευσε από την έδρα του Ίκαρου με το ροζ φύλλο αγώνα νικώντας με 84-69 για την 9η αγωνιστική της Α1 τω ανδρών. Κορυφαίοι των φιλοξενούμενων οι Τζάρεντ Τζόρνταν, Άγγελος Τσάμης και Κώστας Χαρίσης, ενώ ο Αντώνης Ασημακόπουλος έκανε αθόρυβη δουλειά σε όλους του τομείς του παιχνιδιού.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στα πρώτα λεπτά, με τον Ίκαρο να προηγείται 8-5 στο 4’ και 13-9 στο 5’ με αιχμή του δόρατος τον πολύ καλό Γιάννη Καλαμπόκη.

Από την άλλη ο Κολοσσός βρήκε λύσεις από τον Πατ Καλάθη, ο οποίος ξεκίνησε στην θέση "3" και εκμεταλλεύτηκε το μις ματς με τον Λανς Χάρις. Ωστόσο στην άμυνα ήταν η αχίλλειος πτέρνα, κάτι που διέγνωσε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος και στο 6’ λεπτό τον αντικατέστησε με τον Νίκο Παπά παίζοντας έτσι με τρεις κοντούς.

Οι παίκτες του Ίκαρου ήταν πιο αποφασισμένοι σε κείνο το σημείο και βρίσκοντας λύσεις από όλους τους παίκτες προηγήθηκαν με 26-17 στην εκπνοή της πρώτης περιόδου.

Η διαφορά στην δεύτερη περίοδο έφτασε μέχρι και στο +11 με τον Βαγγέλη Καράμπουλα να δίνει ποιοτικές λύσεις με την είσοδο του, όμως ένας επιμέρους σκορ 8-19 του Κολοσσού και εκμεταλλευόμενοι τα τρία φάουλ τόσο του Ντίον Τόμπσον, όσο και του Μπάρισα Κράσιτς κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι (44-42).

Τα δεδομένα του παιχνιδιού άλλαξαν άρδην στην τρίτη περίοδο με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να μπαίνουν πιο αποφασισμένοι για το διπλό. Επέβαλλαν την κυριαρχία τους και με 5 σερί τρίποντα σε διάστημα 6 λεπτών, κατάφεραν να προηγηθούν με 50-63 στο 26’ κάνοντας ένα 23-4 επιμέρους σκορ. Πρωταγωνιστές σε αυτό το διάστημα ήταν οι Τζάρεντ Τζόρνταν και Άγγελος Τσάμης. Η διαφορά από κει και πέρα παγιώθηκε σε διψήφιες τιμές και έτσι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 57-67.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Τόμπσον αποβλήθηκε αμέσως με 5ο φάουλ με αποτέλεσμα να παίξει με δίδυμο ψηλών τους Πετροδημόπουλο και Αγαδάκο, οι οποίοι ήταν φιλότιμοι στην άμυνα αλλά στην επίθεση δεν κατάφεραν να βοηθήσουν. Έτσι ο μοναδικός που απέμεινε να παλεύει ήταν ο Βαγγέλης Καράμπουλας, ο οποίος δεν ήταν αρκετός για να ανατρέψει την κατάσταση. Στο τέλος αναγκάστηκε ο Άρης Λυκογιάννης να βάλει τον Καλαμπόκη πλέι μέικερ κάτι που λειτούργησε σωστά, ωστόσο ήταν ήδη αργά με το τελικό 69-84 να επιβεβαιώνει την κυριαρχία του Κολοσσού στο δεύτερο ημίχρονο.

Διαιτητές:
Σπυρίδωνος - Αφεντουλίδης - Αδρικόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 26-17, 44-42, 57-67, 69-84.
ΙΚΑΡΟΣ (Λυκογιάνης): Χάρις 16, Αγαδακος 2 (1/7 διπ., 10 ριμπ.), Φαλέκας, Καράμπουλας 13 (6/6 διπ.), Τόμπσον 6, Καλαμπόκης 19, ΜακΆλαρνι 11 (1), Κράσιτς, Πετροδημόπουλος 2, Τουντζιαράκης.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σφιαρόπουλος): Καλάθης 9, Καυκής 2, Τζόρνταν 14 (4/6 τρ., 7 ασίστ), Πάνος 5, Ασημακόπουλος 8, Χαρίσης 15, Τσάμης 18 (3/4 τρ.), Παπάς, Γκόλεματς 9 (1), Γεωργαλής 4, Ιβάνοβιτς.

- Ήταν ο μεγάλος άτυχος της σεζόν και λίγες μέρες πριν την αναχώρηση του για τις Ηνωμένες Πολιτείες, ο Πατ Κάρολ αποθεώθηκε από τους φίλους του Ικάρου. Ο Ίκαρος Καλλιθέας τίμησε τον άτυχο Αμερικανό, ο οποίος υπέστη ρήξη χιαστών στον αγώνα με τον Ολυμπιακό, στο ημίχρονο του ματς με τον Κολοσσό, δίνοντας του τη φανέλα του με το Νο 11 υπογεγραμμένη απ’ όλα τα μέλη της ομάδας! Οι 800 άνθρωποι που βρέθηκαν στο κλειστό της Γλυφάδας, χειροκρότησαν θερμά τον Πατ, ο οποίος βουρκωμένος ανταπέδωσε ευχαριστώντας τον κόσμο.

- Ο Κολοσσός Ρόδου ευχαρίστησε θερμά τον Ίκαρο Καλλιθέας και δη τον πρόεδρο του Δημήτρη Αγγελόπουλο για τη φιλοξενία των παιδιών από το σχολείο "Ρόδος Παιδεία".