ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 70-82

Του Νίκου Κώνστα 19/12/2010 (18:00) Στο Χαλκιοπούλιο Πανελλήνιος και Ηλυσιακός τέθηκαν αντιμέτωποι με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το ροζ φύλο αγώνα με 82-70. Το πρώτο...

Του Νίκου Κώνστα
19/12/2010 (18:00)

Στο Χαλκιοπούλιο Πανελλήνιος και Ηλυσιακός τέθηκαν αντιμέτωποι με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το ροζ φύλο αγώνα με 82-70. Το πρώτο ημίχρονο ήταν συναρπαστικό στην διακύμανση του σκορ. Ο Ηλυσιακός έκανε ένα εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο, όπου τον βρήκε να προηγείται με 27-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πανελληνίου έπαιξαν καταπληκτικά σε άμυνα και επίθεση, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 43-41.
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν φτωχό σε θέαμα, σε σύγκριση με τα δυο προηγούμενα, καθώς και οι δυο ομάδες ήταν πολύ άστοχες στην επίθεση.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να πάρουν μια μικρή διαφορά δυο πόντων, τελειώνοντας την περίοδο με 58-60. Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν πολύ συναρπαστική. Οι ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το τέλος με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 70-82. Κορυφαίοι του Πανελληνίου ήταν ο Σμίθ με 13 πόντους, ενώ για τον Ηλυσιακό οι Κυρίτσης και Μπάξτερ με 27 και 18 αντίστοιχα.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Σόμος, Καλδίρης
Τα δεκάλεπτα: 16-27, 43-41, 58-60, 70-82
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ
(Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 6, Παπαμακάριος 2, Μπέιλι 10 (1), Κραμπένοφτ 7 (1), Σμίθ 13 (1), Σκλάβος 6 (1), Ούντριτς 11, Όστοϊτς 10, Κολώκας, Κομποδιέτας 5.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ
(Φλεβαράκης): Καρύδας 6, Γουέμπ, Κυρίτσης 27 (1), Χατζής 2, Παπαντωνίου, Κανονίδης, Τόντιτς 14 (2), Κασελάκης 8, Μπάξτερ 18 (1), Γαλιώτος 7.