ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΚΑΒΑΛΑ 73-79

19/12/2010 (18:03) Το παιχνίδι στην Νέα Σμύρνη αναμενόταν ντέρμπι και δικαιολογημένα. Η Καβάλα πήγαινε για την πρώτη εκτός έδρας νίκη της χρονιάς και ο Πανιώνιος ζητούσε μ
19/12/2010 (18:03)

Το παιχνίδι στην Νέα Σμύρνη αναμενόταν ντέρμπι και δικαιολογημένα. Η Καβάλα πήγαινε για την πρώτη εκτός έδρας νίκη της χρονιάς και ο Πανιώνιος ζητούσε μια ανάσα από έναν αντίπαλο στα μέτρα του. Οι "Αργοναύτες" τελικά τα κατάφεραν νικώντας με 73-79 με τους Σίμονς και Παλάσιο να πετυχαίνουν 24 και 17 πόντους αντίστοιχα να είναι οι κορυφαίοι. Από τους "πάνθηρες"... νύχια έβγαλαν ο Μπάρλος με 21 πόντους και ο Μακλέοντ κυρίως στο πρώτο ημίχρονο με 15 πόντους.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν... "χέρι-χέρι" στο σκορ, με την Καβάλα να βρίσκεται στο +3 στο 5' με 7-10 έπειτα από καλάθι του Σίμονς.

Ο Πανιώνιος όμως αντεπιτέθηκε, με τον Μακλέοντ να πετυχαίνει 8 πόντους στην πρώτη περίοδο και το σκορ έφτασε στο 18-18 στο 8'. Σε εκείνο το σημείο οι δυο ομάδες άρχισαν να..."φορτσάρουν" με το τελικό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να είναι 23-24 υπέρ της Καβάλας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 15' με σερί 8-1 ο Γεωργάκης με κάρφωμα έδωσε αέρα 8 πόντων στην ομάδα του (24-32). Η διαφορά έφτασε πρώτη φορα στους 10 (25-35) με τρίποντο του Καραποστόλου στο 16'. Οι γηπεδούχοι κατάλαβαν ότι έπρεπε να αντιδράσουν και τα κατάφεραν. Ανέβασαν στροφές και στο 18' με τρίποντο του Μπατή μείωσαν σε 35-39.

Το παιχνίδι από εκεί και έπειτα απέκτησε ξανά τον χαρακτήρα του ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδύτηρια ισόπαλες με 42-42 και τον Μακλέοντ του Πανιωνίου να είναι ο καλύτερος του ημιχρόνου με 14 πόντους.

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησε το δεύτερο, με την Καβάλα να πέρνει βράχεια κεφαλή στο 24' με λέι απ του Παλάσιο (50-51) και στο 28' με συνεχόμενους πόντους του..."σεληνιασμένου" σε εκείνο το σημείο Σίμονς έφτασε την διαφορά στους +7 (55-62). Οι γηπεδούχοι με τέσσερις πόντους του Μπάρλου επέστρεψαν ξανά στο παιχνίδι και η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 59-65.

Πλέον στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες ήξεραν ότι ο πιο... "ζόρικος" θα είναι και ο νικητής. Έτσι λοιπόν το παιχνίδι πήγε στην δύναμη και το 35' βρήκε την Καβάλα μπροστά με 63-70 με καλάθι του Χαφ στον αιφνιδιασμό. Ο Ελόνου μείωσε στο 38' σε 67-72.

Οι τελευταίες επιθέσεις των κυανέρυθρων πήγαν στράφι και ο Τζόροβιτς στο 39΄έστειλε την Καβάλα στους +7 (67-74) και τον Πανιώνιο να συνειδητοποιεί οτί την ανάσα που περίμενε δεν θα την πάρει σήμερα. Έτσι λοιπόν το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 73-79, το οποίο και έδωσε την πρώτη εκτός έδρας νίκη στους Μακεδόνες.