ΚΑΒΑΛΑ - ΙΚΑΡΟΣ 66-69

05/01/2011 (17:00) Ένα πραγματικό ντέρμπι είχαν την χαρά να απολαύσουν όσοι βρέθηκαν στο κλειστό της "Καλαμίτσας", όπου ο Ίκαρος δραπέτευσε με το ροζ φύλλο αγώνα νικώντας τ
05/01/2011 (17:00)

Ένα πραγματικό ντέρμπι είχαν την χαρά να απολαύσουν όσοι βρέθηκαν στο κλειστό της "Καλαμίτσας", όπου ο Ίκαρος δραπέτευσε με το ροζ φύλλο αγώνα νικώντας την Καβάλα με 66-69. Πρωταγωνιστές του Ίκαρου οι ΜακΑλάρνι και Καλαμπόκης με 13 πόντους, ενώ από την Καβάλα οι Μίλτ Παλάσιο και Σωτήρης Καραποστόλου (μοιραίος στο τέλος) σημείωσαν από 16 και 15 πόντους αντίστοιχα με τον Γιόροβιτς να προσθέτει άλλους 14.
Αυτοί που δεν έδειξαν επηρεασμένοι από την διακοπή του πρωταθλήματος στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, ήταν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι με τον Ντίον Τόμπσον να ξεκινάει ζεστός προηγήθηκαν με +11 (4-15).

Οι γηπεδούχοι του Δημήτρη Πρίφτη κατάφεραν ωστόσο προς το τέλος να μαζέψουν την διαφορά, πριν ξεφύγει και άλλο με το δεκάλεπτο να τελειώνει με 10-17 υπέρ του Ίκαρου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Μιλτ Παλάσιο άρχισε να παίρνει μπρος και μαζί του όλη η ομάδα, ενώ από την άλλη ο Ίκαρος έδειχνε να εγκλωβίζεται επιθετικά. Αρχικά λοιπόν ο έμπειρος Αμερικανός κατέβασε την διαφορά στους τέσσερις (15-19), ενώ με γκολ φάουλ έδωσε το έναυσμα για ένα επιμέρους σκορ 18-6 που είχαν σαν αποτέλεσμα οι Καβαλιώτες να προηγηθούν για πρώτη φορά με τρίποντο του Γιόροβιτς (30-29).

Με τον 32χρονο πόιντ γκαρντ να ευστοχεί σε δύο βολές η Καβάλα ξέφυγε και με +3 (32-29), ωστόσο ο Κατούφας αρχικά από την γραμμή των βολών και ο ΜακΑλάρνι με τρίποντο έστειλαν το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη στα αποδυτήρια προηγούμενο με +2 (32-34).

Στην επανάληψη, οι Λανς Χάρις και Μιχάλης Πολυτάρχου έδωσε έναν "αέρα" +5 (34-39), αλλά οι Κοστόβ και Παλάσιο ξανάβαλαν την Ένωση μπροστά στο σκορ (40-39). Το συγκρότημα της Καλλιθέας όμως ξαναχτύπησε και με τους ΜακΑλάρνι και Χάρις, ξαναπήρε τα σκήπτρα στο παιχνίδι βρισκόμενο μπροστά με +4 (40-44).

Μάλιστα, με ένα 7-0 σερί και με πρωταγωνιστή τον Χρήστο Πετροδημόπουλο, οι Καλλιθεάτες ξέφυγαν και με +6 (45-51), με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγειι με 46-51.

Η τέταρτη περίοδος ήταν πραγματικά συγκλονιστική, με την Καβάλα να προηγείται με +6 (66-60) κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 15-3 και τον Σωτήρη Καραποστόλου να "πυροβολεί" ασταμάτητα από τα 6μ75. Οι φιλοξενούμενοι παρόλα αυτά δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τους Τόμπσον αρχικά και Χάρις να ευστοχεί πό την περιφέρεια μείωσαν στο καλάθι (66-64).

Ο ΜακΑλάρνι με νέο τρίποντο "πάγωσε" τους γηπεδούχους, ενώ με δύο βολές του ίδιου γράφτηκε το τελικό 66-69. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Καραποστόλου επιχείρησε για τρεις αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο.