ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 57-60

Του Νίκου Κώνστα 05/01/2011 (18:52) Με το δεξί ξεκίνησε το 2011 τον Πανελλήνιο. Ο πρώτος επίσημος αγώνας για το Περιστέρι και τον Πανελλήνιο βρήκε τους φιλοξενούμενους να πα...

Του Νίκου Κώνστα
05/01/2011 (18:52)

Με το δεξί ξεκίνησε το 2011 τον Πανελλήνιο. Ο πρώτος επίσημος αγώνας για το Περιστέρι και τον Πανελλήνιο βρήκε τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το ροζ φύλο αγώνα, επικρατώντας με 60-57 σε ένα συναρπαστικό αγώνα. Το ματς ξεκίνησε μουδιασμένα και για τις δυο ομάδες. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το Περιστέρι να προηγείται με 13-11.
Ένα ξέσπασμα του Πανελληνίου στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 31-27. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανελλήνιος κράτησε την υπέρ του διαφορά, επικρατώντας του Περιστερίου με 41-38. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Πανελλήνιο να επικρατεί με 60-57.

Ένα φτωχό σε θέαμα πρώτο δεκάλεπτο παρακολούθησαν οι φίλαθλοι του Περιστερίου που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο "Ανδρέας Παπανδρέου" μεταξύ του Περιστερίου και του Πανελληνίου. Οι γηπεδούχοι με πρώτο σκόρερ τον Δημήτρη Παπανικολάου (4 πόντους) επικράτησαν με 13-11 του αντιπάλου τους. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν σαφώς καλύτερο σε θέαμα συγκριτικά με το πρώτο. Κυρίως για τους φιλοξενούμενους, καθώς βελτίωσαν τα στατιστικά τους εντός παιδιάς και κυριάρχησαν στον τομέα των ριμπάουντ.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τον Πανελλήνιο να προηγείται με 31-27, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Κραμπένχοφτ (12 πόντους). Το Περιστέρι έδωσε αρκετές δεύτερες επιθέσεις στους "Ολυμπιονίκες" αφού δεν μπόρεσαν να μαζέψουν ούτε επιθετικά αλλά κυρίως αμυντικά ριμπάουντ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς το πρώτο δεκάλεπτο. Άστοχες και οι δυο ομάδες και καλές άμυνες. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν έστω και δύσκολα, στο τρίτο δεκάλεπτο, να προηγούνται με 41-38.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκει ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους. Σε ένα συναρπαστικό στη διακήμανση του σκορ δεκάλεπτο ο Πανελλήνιος κατάφερε να φύγει νικητής από το "Ανδρέας Παπανδρέου" με 60-57. Κορυφαίος για τους "Ολυμπιονίκες" ήταν ο Μπέιλι με 17 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ο Κίνγκ με 15 πόντους.